ارزیابی ضعیف از سیل که خانه های دانش آموزان را ویران کرد

[ad_1]

اقتصاددانان توجه زیادی به ارزیابی این شرکت داشته اند و برای این منظور مدل های مختلفی را معرفی کرده اند. به نظر می رسد چنین مدلی ممکن است برای ارزیابی شرکت های دانش بنیان مناسب نباشد. ارزیابی نادرست عنصری است که به فعالیت این شرکت ها پایان می دهد.

به گزارش ایسناشرکت‌های فناوری‌محور جایگاه بالایی در اقتصاد دانش‌بنیان دارند زیرا محرک‌های رشد اقتصادی محسوب می‌شوند. آنچه مسلم است اقتصاد تک بعدی ایران با اقتصاد دانش بنیان بسیار متفاوت است. البته خروج از این وضعیت نیازمند حمایت شرکت های دانش بنیان است.

حدود 2700 شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت می کنند، اما آمار دقیق و اطلاعات راه اندازی در دسترس نیست. با توجه به هجوم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و فرصت‌های شغلی محدود، می‌توان گفت تعداد زیادی استارت‌آپ در کشور وجود دارند که در آستانه تحصیل هستند و برای روشن نگه داشتن چراغ نیاز به حمایت گسترده دارند. .

به دلیل این شرایط، ارزیابی دقیق دانش فنی و محصولات یک شرکت بر اساس دانش و استارت آپ ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اگرچه این موضوع مورد توجه کشورهای توسعه یافته است، اما برخی از فعالان اکوسیستم، استارت آپ ها و شرکت های مبتنی بر دانش بومی از کم کاری مسئولان این حوزه برای ارزیابی دقیق انتقاد کرده اند.

به گفته عماد عبدالمطلب‌زاده، بنیان‌گذار استارت‌آپ‌های «ایزی»، معیارها و معیارهای مشخصی برای ارزیابی استارت‌آپ‌ها وجود ندارد، شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها بر اساس قوانین واحدی مورد قضاوت قرار می‌گیرند. ارزش محصول از صفر تا 100 متغیر است، بنابراین باید ابزارهای ارزیابی دقیقی تعیین شود.

دستیابی به اقتصاد دانش بنیان تنها زمانی امکان پذیر است که اکوسیستم آن در نظر گرفته شود. ارزیابی و محاسبه دقیق همه حق چاپ ایده ها ممکن است بخشی از اجرای یک اکوسیستم مبتنی بر دانش باشد. اجرای صحیح ارزیابی های راه اندازی نیازمند دانش، مهارت و نظارت کلان اقتصادی است.

ارزیابی باید چگونه باشد؟

اقتصاددانان می گویند ارزیابی استارتاپ ها بدون تولید محصولات یا کسب سود دشوار است. این امر نمی تواند اعتبار ارزیابی را در ایران توجیه کند، زیرا با توجه به ماهیت مخاطرات زیست بوم استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان باید برنامه ریزی مشخصی برای حرکت رو به جلو داشته باشند.

تارک ملود، کارشناس اکوسیستم‌ها، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌نویسد: «شرکت‌ها را می‌توان بر اساس سه منبع ارزیابی کرد: صورت‌های مالی، تاریخچه و مقایسه با رقبا، اما چنین مؤلفه‌ای برای شرکت‌های مبتنی بر فناوری امکان‌پذیر نیست.» شرکت های مستقر به تازگی تشکیل شده اند و سابقه محدودی دارند. همچنین، صورت های مالی این گونه شرکت ها جزئیات کمی را ارائه می دهد. از آنجا که قیمت گذاری شرکت بر اساس دانش جدید توسعه یافته است، اجزای ادغام شده در شرکت قابل استفاده هستند، یعنی کارآفرینی و جذابیت صنعتی.

لایتر کپیتال درباره ارزیابی شرکتی نوشت: «تفاوت فاحشی بین یک کسب و کار در حال رشد و یک شرکت دانش بنیان وجود دارد. یک کسب و کار بالغ می تواند فهرستی از حقایق و ارقام مالی را برای حمایت از ارزیابی خود ارائه دهد. جریان های درآمد ثابت و سوابق مالی قبلی محاسبه ارزش یک کسب و کار را آسان تر می کند. مالیات بر فروش، نرخ استهلاک باید به عنوان پارامتری برای محاسبه ارزش گذاری در نظر گرفته شود، اما ارزیابی شرکت ها بر اساس دانش بدون درآمد با چالش های قابل قبولی همراه است. ارزیابی با خواسته های صاحبان آنها مطابقت ندارد، چرا عوامل مبهم به عنوان عوامل ارزیابی معرفی می شوند.

در مورد دولت چطور؟

دولت دوم محمود احمدی نژاد در سال 1368 قانونی را با عنوان «حمایت از شرکت ها و مؤسسات مؤسسات مبتنی بر دانش و تجارت نوآوری و نوآوری» به تصویب رساند. بر اساس این مصوبه، کارگروهی به سرپرستی معاونت علمی و فناوری وقت تشکیل شد تا شرکت را بر اساس دانش ارزیابی کند تا شرکت های مشمول مزایای قانون سال 1368 را راهنمایی کند.

دولت حسن روحانی نیز سعی کرده بیشتر بر شرکت های دانش بنیان تمرکز کند. اما اقداماتی در دولت برای بهبود وضعیت شرکت های دانش بنیان در حال انجام است. قبل از اینکه دولت یازدهم مدیرعاملی کشور شود، تنها دو شرکت بر اساس دانش گواهینامه دریافت می کردند.

از زمان تصویب قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان تا سال 92 تاکنون هیچ شرکت دانشی برای دریافت معافیت مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارجاع نشده است. سایت دولتی در این باره می نویسد: تا سال مالی 1392، 40 شرکت از 55 شرکت و در سال مالی 1393 با افزایش بیش از 30 برابری، بیش از 1200 شرکت به سازمان امور مالیاتی ارجاع شده اند که این رقم برای سال مالی 1394 2175 شرکت وارد شد و سال بعد به روند صعودی خود ادامه داد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.