افزایش چالش های جهانی و عوامل کلیدی

[ad_1]

میلیاردها نفر در سراسر جهان دسترسی کافی به عنصر حیاتی زندگی «آب پاک» ندارند، و اگرچه دولت‌ها و مؤسسات خیریه در سال‌های اخیر به بسیاری از ساکنان کم‌آب کمک کرده‌اند تا برکت داشته باشند. اثرات خطرناک گرمایش جهانی و افزایش جمعیت.

به گزارش ایسنا، «تنش آبی» می تواند از مکانی به مکان دیگر بسیار متفاوت باشد و در برخی موارد آسیب های گسترده ای به سلامت عمومی، توسعه اقتصادی و تجارت جهانی وارد کند. همچنین می تواند منجر به مهاجرت و درگیری گسترده شود.

اکنون در حال ورود به مرحله فشار فزاینده بر کشورها برای اجرای شیوه های پایدار، شیوه های نوآورانه و بهبود همکاری های بین المللی در مدیریت آب هستیم.

استرس کم آبی چیست؟

تنش کمبود آب زمانی رخ می دهد که تقاضا برای آب سالم و قابل استفاده در یک منطقه معین از عرضه بیشتر شود.

در سمت تقاضا، بیشتر – حدود 70٪ – از آب شیرین جهان برای کشاورزی استفاده می شود، در حالی که مابقی بین مصرف صنعتی (19٪) و مصرف خانگی (11٪) تقسیم می شود.

افزایش چالش های جهانی و عوامل کلیدی

در سمت تامین آب، آب های سطحی مانند رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن و همچنین آب های زیرزمینی وجود دارد که از طریق مخازن قابل دسترسی است.

اما محققان روش های مختلفی برای تعیین و اندازه گیری تنش آبی با در نظر گرفتن عواملی مانند تغییرات فصلی، کیفیت و دسترسی آب دارند. در این میان، اندازه گیری تنش آبی، به ویژه در مورد آب های زیرزمینی، ممکن است نادرست باشد.

چه چیزی باعث کمبود آب می شود؟

کمبود آب اغلب به دو دسته تقسیم می شود. کمبود فیزیکی زمانی که آب به دلیل شرایط بومی بومی کمیاب است و کمبود اقتصادی زمانی که زیرساخت کافی برای تامین آب وجود ندارد.

افزایش چالش های جهانی و عوامل کلیدی

این دو عامل با هم منجر به تنش آبی می شوند. به عنوان مثال، مناطق کم آب ممکن است با کمبود بارندگی و کمبود امکانات بهداشتی و ذخیره آب مواجه شوند. کارشناسان می گویند اگرچه دلایل طبیعی قابل توجهی برای تنش آبی در این منطقه وجود دارد، اما عوامل انسانی همواره نقش مهمی را به ویژه در دسترسی به آب سالم و تمیز ایفا می کنند.

کدام مناطق جهان با بیشترین تنش آبی مواجه هستند؟

به گفته اکثر کارشناسان، خاورمیانه و شمال آفریقا نامطلوب ترین شرایط مربوط به استرس فیزیکی را دارند. خاورمیانه و شمال آفریقا نسبت به سایر مناطق بارندگی کمتری دارند و کشورهای منطقه تمایل دارند به شهرهای پرجمعیت تر و با رشد سریع تر که به منابع آبی بیشتری نیاز دارند نقل مکان کنند. اما بسیاری از کشورهای این مناطق به ویژه ثروتمندان هنوز نیاز آبی خود را تامین می کنند.

به عنوان مثال، امارات متحده عربی تقریباً تمام مواد غذایی خود را وارد می کند و نیاز به آب برای کشاورزی را کاهش می دهد. امارات متحده عربی و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز به شدت به تحولات سواحل متکی هستند، اگرچه این فرآیند پرهزینه و انرژی بر است.

افزایش چالش های جهانی و عوامل کلیدی

اما در برخی از کشورهای منطقه، علاوه بر کمبود آب، سال‌ها جنگ یا درگیری‌های داخلی باعث اختلال در تامین و خدمات توزیع آب شده و میلیون‌ها نفر را از دسترسی به منبع اصلی آب خود محروم کرده است.

به عنوان مثال، جمهوری دموکراتیک کنگو بیش از نیمی از منابع آبی آفریقا را در اختیار دارد، اما میلیون ها نفر به آب تمیز دسترسی ندارند و این امر منجر به بیماری و سوء تغذیه می شود.

اما مشکل به این حوزه محدود نمی شود. به عنوان مثال، یکی از سه قبیله ناواهو (یکی از بزرگترین قبایل سرخپوستان در ایالات متحده) آب لوله کشی ندارد، در حالی که افراد خارجی که در منطقه اطراف زندگی می کنند آب لوله کشی دارند.

مخازن ایتالیا نیز قرن ها دسترسی به آب سالم را فراهم کرده اند، اما اکنون زیرساخت های قدیمی این کشور تحت فشار قرار گرفته است.

افزایش چالش های جهانی و عوامل کلیدی

هند همچنین یکی از کشورهایی است که دارای بالاترین سطح تنش آبی است که بخشی از آن به دلیل جمعیت، آلودگی و بهره برداری از آب های زیرزمینی است.

در این میان، کشورهایی که دارای کمبودهای شدید اقتصادی هستند، مانند کشورهای آفریقای مرکزی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو، فقدان زیرساخت‌های کافی و سوء مدیریت، با وجود بارندگی‌های شدید با کمبود آب مواجه هستند.

حتی کشورهای با درآمد بالا نیز با استرس آب مواجه هستند. عواملی مانند زیرساخت های قدیمی و رشد سریع جمعیت فشار زیادی بر برخی از سیستم های آبی ایالات متحده وارد کرده و در برخی از شهرهای ایالات متحده بحران ایجاد کرده است.

تغییرات آب و هوایی چگونه بر تنش آبی تأثیر می گذارد؟

به گزارش مرکز خبری CFR مستقر در نیویورک، کارشناسان می گویند که انتظار می رود گرمایش زمین باعث افزایش تعداد مناطق تحت تأثیر تنش آبی و کاهش تنش آبی در مناطق آسیب دیده شود و افزایش یابد.

افزایش چالش های جهانی و عوامل کلیدی

همچنین انتظار می‌رود مناطق استوایی مانند جنوب استرالیا، ایالات متحده و شمال آفریقا دمای گرم‌تری را تجربه کنند و از خشکسالی‌های مکرر و طولانی رنج ببرند. همچنین پیش بینی می شود در صورت بارندگی در این مناطق شدیدتر باشد. علاوه بر این، آب و هوا در مناطق استوایی تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.