افزایش 15 درصدی جرایم سایبری در آذربایجان شرقی

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی گفت: در سال 1400 و نسبت به سال 1399 جرایم سایبری در استان 15 درصد افزایش یافته و در مقابل شاهد کشف 95 درصدی جرایم سایبری در استان هستیم.

سرهنگ محسن محمودی در زمان اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: هوش و توان پلیس در کشف جرایم سایبری روز به روز در حال افزایش است و تعامل محاکم قضایی با پلیس در این روند مثبت تاثیر مثبت داشته است. “

وی با اشاره به اولویت جرایم سایبری استان در استان گفت: خروج غیرمجاز اینترنت 23 درصد در وهله اول، 21 درصد در کلاهبرداری رایانه ای، در رتبه دوم، 17 درصد در گسترش، 7 درصد در کلاهبرداری اینترنتی و آزار و اذیت آنلاین به ترتیب 4% رتبه بعدی است.

در سال 1400 تعداد 457 حساب بسته و 61 میلیارد ریال توسط مرکز فوریت های سایبری به حادثه دیدگان عودت داده شد و 32 میلیارد ریال معادل شکایت پلیس فتا بود که در این مدت 26 هزار نفر به کشور بازگردانده شدند. مراجعه مستقیم به پلیس فتا و 23945 تماس شهروندان و 3515 پیام به صورت آنلاین پاسخ داده شد.

رئیس پلیس فتا ضمن طرح پرسش از شورای شهر و شورای شهر تبریز در خصوص آموزش و اطلاعات سایبری گفت: پلیس فتا آماده هرگونه همکاری برای ارتقای سواد رسانه ای شهروندان و هوش شهری در طراحی محیطی برای پیشگیری از وقوع جرم است.

وی گفت: پلیس فتا آذربایجان شرقی در سال گذشته رتبه یک را در شناسایی سارقان کسب کرد.

وی هشدار داد: هر گونه فعالیت غیرقانونی که امنیت سایبری کاربران را تهدید کند، توسط پلیس فتا پاسخ داده خواهد شد و قانون به دست عاملان آن خواهد بست.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به کاربران شبکه های اجتماعی هشدار داد که تصاویر و اطلاعات محرمانه و اطلاعات شخصی خود را در تلفن های همراه و رایانه های متصل به اینترنت ذخیره نکنند و هیچ گونه اطلاعات و شایعه ای را منتشر نکنند.یکی در اینترنت.

سرهنگ محمودی نسبت به کلاهبرداری سایبری از طریق کلاهبرداری و ارسال پیام جعلی هشدار داد و گفت: ارسال پیام با شماره شخصی بر اساس لینک دادسرا با لینک صحت دارد، کلاهبرداری و غیرقابل اعتماد و بدون پرداخت هزینه.

مقامات انتظامی از تولید جوک های مستهجن در فضای مجازی انتقاد کرده و گفته اند که مسئولان باید اقدامات اصلاحی و هنرمندان متعهد اقدامات لازم را انجام دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از منابع پلیس آذربایجان شرقی، رئیس پلیس فتا استان در نهایت به جوانان توصیه کرد که از عضویت در سایت های شرط بندی خودداری کنند و والدین نیز به نظارت بر رفتار و سواد آنلاین و آنلاین فرزندان خود توجه کنند. کلاهبرداران و مجرمان سایبری

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.