افول «شبکه سلامت» کشور در دو دهه اخیر «شبکه»ای نیست که در کرونا با آن روبرو هستیم.

[ad_1]

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ضمن تشریح مصوبه جدید گسترش و تقویت خدمات شبکه بهداشت و درمان کشور، به چالش های نیروی کار و همچنین بودجه لازم در این بخش اشاره کرد و گفت: مقابله با شرایط بحرانی. مثل کرونا هنوز وجود دارد و اگر شبکه نبود حتما با اپیدمی کرونا مواجه می شدیم و بیمارستان نمی توانست پاسخگوی بیماران باشد.

در گفت و گو با ایسنا دکتر مصطفی رضایی وی با بیان اینکه در یکی دو دهه اخیر ساختار شبکه بهداشت و درمان، ساختار شبکه از نظر زیرساخت ها و امکانات انسانی نسبت به دهه های گذشته از نظر کم توجهی و بی توجهی بوده است، گفت: نظام سلامت و سلامت این مشکل با توجه به دیدگاه درمان محور. ; از این نظر، ما نگران سطح شاخص ارائه خدمات هستیم.

تهیه اسناد تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور

جذب سرمایه

وی با تاکید بر مسیر رهبری در راستای ارتقا و تقویت نظام سلامت کشور گفت: وزیر بهداشت از ابتدا موضوع تقویت شبکه ها و پزشکی خانواده را مد نظر قرار داده و مسئولیت این امر را بر عهده گرفته است. برای تقویت شبکه برنامه داریم. اخیرا وزیر بهداشت و رئیس جمهور با بزرگان و بزرگان حوزه دیدار و گفت و گو کردند که در آن منویات برترین ها به منظور تامین اعتبارات لازم برای تقویت شبکه بهداشت و درمان مورد تاکید قرار گرفت.

عدم صداقت در استخدام کارکنان بهداشتی

نبود امنیت شغلی برای کارکنان بهداشتی

وی گفت: در این راستا سندی تنظیم شده است که در قالبی از راهبردها شبکه مربوط به نیروی انسانی، زیرساخت ها، ارائه خدمات، ارائه برنامه ها و تجهیزات بهداشتی الهلامت را تقویت کرده است که اکثر آنها شروع شده و برخی دیگر شروع نشده اند. هر که به آن نیاز داشته باشد، مورد تکریم و حمایت خداوند قرار گیرد، به زودی پیگیری خواهد شد. متأسفانه تقریباً 60 درصد پست های سازمانی در ارائه دهندگان خدمات خالی است که در بحث های استخدام در سال های اخیر مورد غفلت قرار گرفته است. البته ما حدود 50 درصد از این موقعیت ها را خریدیم، اما کسانی که در این فرم به صورت شرکتی و قراردادی مشغول به کار هستند، نگران این هستند که امنیت شغلی چندانی ندارند و تنها راه این است که نیروهای رسمی، سمت خود را تکمیل کنند. انستیتو. که اکنون رایگان است. استخدام کنید که این اتفاق بیفتد و در این مورد به ما قول می دهند.

وی به ایجاد کمپ های تقویت شبکه بهداشت و درمان اشاره کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را که در بطن اسناد عدالت و تعالی وزارت بهداشت است، از طریق کمپ های تقویت شبکه بهداشت و درمان و ادغام برنامه های مربوطه در حوزه سلامت اجرایی کنیم. منطقه.”

مراکز جامع سلامت و خانه های بهداشت; نیاز به تقویت

وی در خصوص نقاط قوت و ضعف فعلی شبکه بهداشت و درمان کشور گفت: بخش مهمی از بحث نیروی انسانی است. این بخشی جدایی ناپذیر از برنامه سلامت دولت است و خدمات حکومتی رایگان را برای ارتقای سلامت جامعه ارائه می دهد. این منطقه بسیار مهم است. در حوزه درمان می توان خدمات را در قالب خرید خدمات ارائه کرد اما در حوزه حاکمیت پرسنلی باید با اهداف سازمان مربوطه همراه باشد و امنیت شغلی بسیار مهم است. زیرساخت های خدماتی ما، از جمله مراکز جامع مراقبت های بهداشتی و خانه های مراقبت بهداشتی، باید تقویت شود. زیرا یک سازمان متناسب با جمعیت است. از سوی دیگر، تامین بودجه اجرای برنامه فعلی ما در قالب برنامه‌های پزشک خانواده روستایی و شهری با کمتر از 20 هزار نفر خدمات بهداشتی و درمانی مهم است و این اعتبار باید بر اساس برآورد باشد.

بودجه ناکافی

حفاظت؛ تنها راه تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور

همچنین حدود 56 میلیون شهروند در قالب طرح جابه‌جایی شهری خدمات دریافت می‌کنند که اعتبار برآورد شده با توجه به افزایش حقوق کارکنان در سال جاری 7800 میلیارد تومان است که متاسفانه در برنامه و سازمان بودجه 2170 میلیارد تومان است. یعنی دقیقا معادل مبلغ سال گذشته برای این بحث باقی می ماند که این مبلغ با این مبلغ قابل انجام نیست. اگر بخواهیم با این اعتبار کار کنیم باید 60 درصد نیرو را کم کنیم. هم دولت و هم قوه مقننه باید به ما بپیوندند. تنها راه تقویت شبکه پشتیبانی همه جانبه است.

چالش های «پزشک خانواده» در فارس و مازندران

نیاز به بیش از 15000 میلیارد برای گسترش پزشک خانواده در سراسر کشور

رضایی تاکید کرد: استان های فارس و مازندران نزدیک به 10 سال است که بحث پزشک خانواده را در این شهرستان پیشتاز کرده اند. البته چالش های اجرایی وجود دارد و به دلیل روند انجام شده به برخی از اهداف نرسیده ایم و مشکلات در اجرای خط قرمز پزشکان خانواده در برخی واحدها مشکلاتی را ایجاد کرده است اما مهمترین چالش ما در استان این است منابع مالی. برای نیازهای عملی هزینه های اجرا، این یک طرح است. برای توسعه پزشک خانواده در سراسر کشور برای سال 1401 حداقل به 15.8 میلیارد اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم به ازای هر 2500 نفر یک مراقب و یک پزشک برای ارائه خدمات مناسب داشته باشیم.

نیاز به تقویت شبکه و پزشکان خانواده به طور همزمان

وی تاکید کرد: عملکرد پزشک خانواده در ساختار فعلی که مشکلات ساختاری داریم و نیروی کار مشکل خواهد بود و نیاز است همزمان با پزشک خانواده شبکه را تقویت کنیم تا بهتر ببینیم. نتایج طرح پزشک خانواده.

30 هزار واحد خدمات درمانی در کشور

193 هزار نیروی فعال مورد نیاز است.

وی در خصوص تعداد مراکز فعال گفت: در مجموع 30 هزار واحد خدماتی داریم که از این تعداد 18 هزار مرکز بهداشت، حدود 5 هزار مرکز جامع سلامت و حدود 5 هزار مرکز بهداشتی درمانی هستند. تقاضای ما برای واحد مذکور 193 هزار کارگر است که در حال حاضر 143 هزار کارگر فعال داریم که از این تعداد حدود 70 هزار نفر شاغل و حدود 56 هزار نفر قراردادی هستند.

خدمات ارائه شده توسط مراکز بهداشتی درمانی

مدیر مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در خصوص خدمات ارائه شده در مراکز بهداشتی درمانی گفت: خدمات برای سلامت جمعیت در کودکان، نوجوانان، میانسالان و سالمندان و برخی خدمات به اقشار آسیب پذیر مانند زنان باردار. شکم افراد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا. و … پیشنهاد می کنیم. این خدمات اولیه به منظور ارتقای سلامت جامعه و جلوگیری از بروز عوارض در برخی گروه های آسیب پذیر مانند دیابتی ها به صورت رایگان ارائه می شود.

بررسی خدمات مرکز بهداشت

وی با بیان اینکه خدماتی که می تواند مشمول خدمات مرکز بهداشت قرار گیرد، تصریح کرد: بازرسی از خدمات مطابق با نیازهای بهداشتی مردم است و در صورت اضافه شدن خدمت در چارچوب معاینه قرار می گیرد. این را تکرار کنید. بیشتر خدمات ما به دلیل بار بیماری محدود شده است و ما اکنون نیازهای اولیه خدمات بهداشتی را بر اساس بار بیماری ارائه می دهیم، اما ممکن است برخی از بیماری ها، به ویژه ماهیچه ها، مورد نیاز باشد که در بازنگری به آنها خواهیم پرداخت.

وی با اشاره به اینکه دسترسی به خدمات در مناطق شهری بهبود یافته است، تصریح کرد: در مناطق روستایی با گسترش شبکه توانسته ایم شبکه خانه های بهداشت و مراکز روستایی را ایجاد کنیم و اکنون مشکل دسترسی نداریم و فایده ندارد. وی ادامه داد: در سازمان جدید ممکن است نیاز به اضافه شدن چند واحد به مناطق روستایی باشد اما در زمینه دسترسی به خدمات چنین مشکلی نداریم.

ظرفیت شبکه بهداشت ایران در بحران

اگر «شبکه» نبود در بحران کرونا بودیم.

رضایی در پایان خدمات شبکه بهداشت و درمان در مقابله با کووید 19 گفت: علیرغم اینکه یکپارچگی شبکه نسبت به گذشته ضعیف بوده است، توانایی شبکه در مقابله با شرایط بحرانی مانند کرونا همچنان پابرجاست. اگر شبکه نبود ما دچار مشکل می شدیم و بیمارستان نمی توانست پاسخگوی بیماران ما باشد. در این قالب حدود 1300 مرکز خدمات بیماران کرونایی در کشور ایجاد کرده ایم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.