اواپراتور صفحه ای ONDA

اواپراتور صفحه ای اوندا ONDA
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

این نوع اواپراتور که شیر انبساط در بالای آن قرار گرفته و در سیستم هایی که با فریون 12 و فریون 22 کار می کنند .  This po​st w as generated  by GSA Conte᠎nt Generator ᠎DE MO᠎.

درمورد اواپراتورهای با هوای اجباری موقعی که ماده مبرد در کویل جریان داشته و در حال تبخیر و سرد کردن کویل است هوا با عبور از روی کویل سرد می شود ولی از موقع توقف کمپرسور و توقف جریان ماده مبرد از داخل کویل در حالیکه با دیزت ها کار کرده و هوا را از روی کویل عبور می دهند اگر هوا در دمای بالای صفر درجه سانتی گراد باشد برفک روی کویل اواپراتور ذوب می شود و در نتیجه علاوه بر تولید سرما موجب افزایش رطوبت هوای داخلی سرد خانه نیز می گردد .

ویژگی این نوع فن سردخانه این است که دارای پرتاب باد مستقیم است. تبدیل مبرد از فاز مایع به گاز، در این مسیر اتفاق افتاده و سرمای ایجاد شده با راندمان مناسبی به (سیال) که در مسیر دیگر در حال حرکت است، منتقل می شود.

در این اواپراتورها جریان سیال مبرد به حالت مخلوط دو فازی مایع و بخار است که با عبور از اواپراتور این مخلوط جدا شده و دارای کیفیت می شود.

این فیلتر ها به علت داشتن آلودگی و همچنین داشتن رطوبت ممکن است باعث رشد قارچ و کپک شود که این امر باعث به وجود آمدن بوی نامطبوعی میشود که توصیه می شود فیلترها را هر ماه ۱ بار تعویض شستشو دهید.

استفاده از دو عدد فیلتر های صافی از جنس استنلس استیل الزامی می باشد. جنس مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو از استنلس استیل 316 می باشد که توسط جوش مس پلیت ها به یک دیگر متصل شده اند.  Post has ᠎been gen​er᠎ated ᠎wi​th the help of ​GS A  Co nt᠎en t Generator DEMO!

جهت جلوگیری از برگشت آب، نصب یک شیر یک طرفه الزامی می باشد. در سردخانه ها شرايط محصول تا حدود زيادي به اثرات تركيبي رطوبت و جريان هوا بستگي دارد و اگر تغيير يكي از آنها در جهت جبران ديگري باشد، ميتوانند تا اندازه اي تغيير كنند.

محصول حاوی محلول وارد اواپراتور شده و در مقابل منبع گرما قرار می گیرد. همچنین مقداری از گرما توسط تشعشع مستقیم محصولات و دیواره های سالن سرد به اواپراتور می رسد.

مایع مبرد با حرکت از داخل لوله های رادیاتور تغییر فاز پیدا داده، به گاز تبدیل می شود. ماده مبرد در داخل لوله ها جریان دارد و مایع سرد شونده از بالا روی لوله های سرد ریخته می شود و در اثر تماس با سطوح سرد به صورت مایع سرد به ظرف زیرین جمع می گردد از محسنات این نوع سرد کن این است که مایع سرد شونده درفشار آتمسفر و در جریان هوا سرد می شود و بخارات و گاز های محلول در مایع درحین سرد شدن از آن جدا می شود .

اواپراتور سردخانه از لحاظ نوع انتقال حرارت به محیط در دو نوع جریان طبیعی و جریان اجباری، موجود می باشد که تفاوت این دو اواپراتور در این است که در مدل کندانسور جریان اجباری هوای محیط به وسیله یک فن به جریان در می آید.

در این کندانسور ، مبرد در لوله های مسی در جریان دارد و یک یا دو فن ، هوا را از بین آن عبور می دهد.

این کاهش در دمای گاز فوق داغ مکش سبب افزایش بازده ظرفیتی کمپرسور می­ شود. مبدل صفحه ای هپاکو در سیکل سرمایی از گاز هایی مبرد از قبیل R22، R134، R410a، R404a، R407c جهت تبادل دمایی بین آب و گاز کارایی و راندمان بالایی دارد.

نحوه کار چیلر تراکمی به این ترتیب می باشد که ابتدا کمپرسور گاز مبرد را وارد سیکل کرده و فشار گاز افزایش پیدا می کند و کندانسور با توجه به دمای موجود شروع به تقطیر می کند (گاز را به مایع تبدیل می کند.).

امروزه در ساخت مینی چیلرهای مسکونی و صنعتی استفاده از اواپراتورهای صفحهای با سرعت بسیار بیشتری محبوبیت پیدا کرده است.

از مزایای اواپراتور مرطوب این است که راندمان انتقال حرارت بسیار بالایی دارد و در ابعاد کوچک تر، ظرفیت بالایی را فراهم می کند و از نظر قیمت نیز نسبت به انواع دیگر ارزان تر است.

در یک اختلاف درجه حرارت متوسط ثابت با افزایش مقدار جریان آب مقدار ظرفیت حرارتی نیز افزایش می یابد .

این نوع اواپراتور از یک سری لوله های افقی که روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده و برای سرد کردن مایعات از قبیل شیر بکار می رود .

در این نوع اواپراتورها تبادل حرارتی مبرد با سیال واسط آب اتفاق میافتد و نتیجه عملکرد سیستم در داخل اواپراتور سرد شدن آب خواهد بود.

مبدل صفحه ای هپاکو با ضریب انتقال حرارت کلی 5000 وات بر متر مکعب دارای راندمان بسیار بالایی در انتقال حرارت بین دو سیال می باشد.

اواپراتور لوله ای و صفحه ای گاهی اوقات تحت عنوان اواپراتور ساده طبقه بندی میشود زیرا تمام سطحشان تا حدودی با مبرد تبخیر شونده در تماس میباشد.

اواپراتورهای لوله ای معمولا از لوله های فولادی یا مسی ساخته میشوند. چون تشکیل برفک بر روی کویل های سرد کننده های هوایی که در درجات حرارت پایین کار میکنند غیر قابل اجتناب است و تشکیل برفک موجب محدود شدن مجرای بین پره ها و کند شدن جریان هوا در روی کویل میشود بایستی برای به حداقل رساندن احتمال محدود شدن جریان هوا در اواپراتورهای طرح شده برای کاربردهای با دمای پایین، فاصله پره ها بیشتر و تعداد رساندن احتمال محدود شدن جریان هوا در اواپراتورهای طرح شده برای کاربردهای با دمای پایین، فاصله پره ها بیشتر و تعداد آنها کمتر باشد (در حدود 80 تا 200 پره در هر متر) ولی در کویل های تهویه مطبوع و سایر کاربردهایی که در آنها دمای سطح کویل از دمای انجماد بالاتر است به دلیل عدم تشکیل برفک، پره ها حتی با فواصل 8/1 متر نیز چیده میشوند.

در زیر به انواع اواپراتور آبی اشاره شده است. این دستگاه ها انواع مختلفی دارند که معمول ترین آن ها کندانسور عمودی یا افقی و کندانسور هوا خنک یا آب خنک و یا جریان موافق و جریان مخالف و …

مبدل صفحه ای هپاکو به عنوان کندانسور یا اواپراتور در سیکل تبرید مورد استفاده قرار می گیرد. چیلرهایی که از این گونه کندانسور استفاده می کنند ، چیلر هوا خنک نامیده می شوند.

برای تولید یخ به این روش تکنیک های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها در شکل زیر نشان داده شده است.

اواپراتور آخرین و مهمترین محل توقف هوا قبل از برخورد هوای سرد به صورت شما است. یکی از پر فروش ترین و پر بازده ترین مبدل ها که به صورت صفحه ای می باشد، مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو است که به صورت یک پارچه (Brazed) طراحی و تولید می گردد.

چیلر جذبی فاقد کمپرسور است. مایع و بخار از لوله به طرف محفظه تفکیک که شناور در آن می باشد خواهد رفت عمل این محفظه تفکیک مایع و بخار از هم خواهد بود که در آن مایع به اواپراتوربرگشته و بخار به طرف کمپرسور خواهد رفت .

نحوه طرز کار دیفراست به این صورت است که کمپرسور و فن اواپراتور خاموش می شوند و بعد از پایان یافتن دیفراست کمپرسور روشن می شود ولی فن اواپراتور را می بایست مدتی بعد روشن کرد و رعایت این نکته خیلی مهم می باشد .

همچنین از جمله کاربرد های اواپراتور آبی میتوانیم به حنک سازی روغن (سیالات عامل) و دستگاه های صنعتی نیز اشاره کرد.

در نتیجه در اواپراتور DX رسوب­ گرفتگی آب درون پوسته قابل رفع نیست اما در اواپراتور Flooded که آب درون لوله­ ها جریان دارد به راحتی، بدون نیاز به باز کردن اتصالات پایپینگ آب سرد، می­ توان درپوشهای مخزن اواپراتور را باز کرد ولوله­ ها را با برس ­های اتومات شست و بدین ترتیب از افت بازدهی سیستم به واسطه مقاومت رسوب در برابر انتقال حرارت جلوگیری کرد.

در یک مبدل Shell & Tube بخش قابل شستشو لوله­ ها می­ باشد. این جریان در مقایسه با جریان آب داخل لوله­ه ای یک اواپراتور flooded افت فشار بیشتری دارد.

هر صفحه انتقال حرارت دارای یک واشر واشر است که دو سیستم مجزای مجزا را ارائه می دهد. در اكثر موارد تعيين اينكه آيا خراب شدن محصول به جريان هوا يا مقدار رطوبت نامناسب مربوط مي باشد، مشكل است.

در فرایند تغلیظ هدف از تبخیر گرفتن آب اضافی موجود در محصول می باشد. مثلا اگر رطوبت فضا زياد باشد، مي توان بدون خطر خراب شدن محصول از سرعت هاي بيشتر هوا استفاده نمود.

اين امر عملاً 10 تا 20% سطح اواپراتور را به خود اختصاص مي دهد.، قسمتي از مبرد مايع در اثر تقليل فشار از فشار كندانسور به فشار اواپراتور، در كنترل كنندة به مبرد تبخير مي شود و چون در تغذيه انبساط خشك، بخار مبرد توليد شده در كنترل كننده همراه بقيه مايع مبرد وارد اواپراتور مي گردد در قسمت هاي انتهايي اواپراتور هاي انبساط خشك، مبرد به صورت بخار است و موجب مي شود اثر سرمايي اين قسمت از اواپراتور در مقايسه با قسمت ورودي كه در آن درصد بيشتري از مبرد به صورت مايع است، كمتر باشد و به همين دليل عليرغم اينكه در خروجي اواپراتور، دماي اشباع مبرد به دليل افت فشار ناشي از جريان آن در اواپراتور، كمترين مقدار را در دماي سطح اواپراتور انبساط خشك، در خروجي آن زيادتر از ورودي مي باشد در حالي كه راندمان اواپراتورهاي انبساط خشك، قدري از اواپراتورهاي تر كمتر مي باشد، به علت ساختمان ساده تر، هزينه اوليه كمتر، جمع و جور بودن، نياز به تغذيه مبرد كمتر و كمتر بودن مشكل برگشت روغن، از متداول ترين انواع مي باشد.

اواپراتور سردخانه از نظر نوع انتقال حرارت به محیط در دو نوع جریان طبیعی و جریان اجباری است. بديهي است ظرفيت اواپراتور با مساحت جانبي نسبتاً كم كه با اختلاف دمای اواپراتور نسبتاً زيادي كار مي كند، مي تواند با ظرفيت اواپراتوري با مساحت جانبي زياد كه در اختلاف دمای اواپراتور كمتري كار مي كند، برابر باشد.

این رطوبت زمان کافی برای خروج نخواهد داشت قبل از اینکه کمپرسور دمای اواپراتور را به 7- تا 6- درجه سانتیگراد کاهش دهد، زمانی که این اتفاق می افتد، یخ زدگی در قسمت پایین اواپراتور جمع می شود که منجر به مسدود شدن شکاف پره می شود.

حال این بخار وارد محفظه ی جاذب شده و جذب لیتیوم بروماید می گردد. که از فلز تو خالی ساخته شده و مبرد در آن به جوش می آید و به آن تبخیر کننده نیز می گویند.اواپراتور در سیستم ، کار سرد نمودن مواد را بر عهده دارد .

به طور کلی تونل انجماد به منظور اجرای عملیات سردسازی سریع برای تعدادی از محصولات جهت حفظ کیفیت و تازگی مواد به کار گرفته می شوند.

جهت سرویس و اسید شویی مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو، نصب شیر فلکه و مهره ماسوره روی تمامی لوله های ورودی و خروجی از مبدل الزامی می باشد.

اواپراتور پوسته و لوله از پرکاربردترین انواع اواپراتور در تولید انواع چیلر میباشد. در ادامه بطور کامل انواع اواپراتورهای آبی و هوایی را بر اساس نوع ساختار و عملکرد مورد بررسی قرار میدهیم.

البته همانطور که در بالا توضیح داده شد این امر به افزایش سطح مورد نیاز اواپراتور منجر می شود. البته از چیلر برای خنک کاری تجهیزات نیز بهره می برند.

با استفاده از المنت هایی که در پره های اواپراتور تعبیه می شود ذوب برفک انجام می شود . به همین دلیل به مرور و به صورت تدریجی یخچال سرمای کمی خواهد داشت تا جایی که اواپراتور به خاطر سرمای زیاد، کاملا یخ بزند یا برفک بزند.

به دلیل امکان تقطیر رطوبت روی پره ها و انجماد آن در کاربردهایی با دمای پایین پره های روی لوله های اواپراتور همیشه به صورت عمودی نصب می وند.

از نوع صفحه ای که به صورت کویل بین دو صفحه می باشد . اواپراتور صفحه ای اوندا نوع دو مداره دارای 2 ورودی (F1,G1) و 2 خروجی (F2,G2) مستقل از یکدیگر می باشد.

اواپراتور از نوع لوله پره دار یا سطح گسترده. اين اواپراتورها به يك آكومولاتور يا مخزن موج گير مجهز مي باشند كه مبرد مايع در آن جمع مي شود و در اثر ثقل، به لوله هاي اواپراتور جريان مي باشدکه شکل ان در قسمتهای قبل نشان داده شده.

1- لایه های برفک در روی لوله ها به حکم عایق انتقال حرارتی خواهند بود . مبرد در داخل لوله ها و آب درون پوسته جریان دارد در حالی که در اواپراتور flooded مبرد در پوسته انبساط می­ یابد و آب درون لوله ها گردش دارد.

اما در اواپراتور DX به دلیل اینکه سرعت مبرد گازی درلوله­ ها، جهت برگشت مناسب روغن باید به میزان مناسب حفظ شود، برخی از دسته لوله ­ها در شرایط part-load بسته می­ شوند.

یکی دیگر از علتهای بوی بد کولر گازی وجود رطوبت و آب در سینی و یا مخازن تخلیه و کویل های کثیف میباشد که با سرویس و تمیزکاری، رفع میشود.

کفشوی به دلیل تخلیه آب اواپراتور در سرما یا هنگام سرویس دستگاه باید وجود داشته باشد. مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو با سرویس و نگهداری به موقع، طول عمر بالا و راندمان بالایی دارد.

از نصب تجهیزاتی مانند ضد رسوب های مغناطیسی برای مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو خودداری گردد. برای پخش مساوی ماده مبرد جریانی از وسیله ای به نام تقسیم کننده استفاده می شود .

مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو بر اساس آخرین استاندارد های معتبر جهانی می باشد و با طراحی مولر آمریکا و هیزاکا ژاپن تولید می گردد.

دراواپراتورهای سرد کننده هوا، بیشتر گرما از طریق جابجایی هوا از محصولات به اواپراتور انتقال می یابد. گرما می تواند از طریق سه روش مختلف انتقال حرارت به اواپراتور برسد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.