بهبود سریع زخم با کمک رنگدانه های حساس به نور

[ad_1]

شاید یک ایمپلنت کوچک که از رنگدانه های حساس به نور استفاده می کند، بتواند به بهبود سریعتر زخم ها و کاهش درد کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس. دانشمندان با استفاده از لایه‌های نازک و رنگدانه‌هایی که معمولاً در صنایع غذایی استفاده می‌شوند، دستگاه‌های کاشتنی ساخته‌اند که می‌تواند سلول‌های عصبی را برای تسریع بهبود زخم تحریک کند. این فناوری با انرژی نور که در اولین مطالعات آزمایشگاهی در نوع خود مورد ارزیابی قرار گرفت، ابزار جدیدی را برای مطالعه و سازماندهی سیستم عصبی معرفی کرد.

استفاده از شبیه سازی های الکتریکی برای درمان اعصاب آسیب دیده یکی از راه های درمان درد یا تسریع التیام در صورت آسیب است. این نوع درمان معمولاً با روش‌های تهاجمی انجام می‌شود که در آن الکترودهایی برای اعمال تحریک الکتریکی کاشته می‌شود، اما دانشمندان در حال پیشرفت به سمت توسعه روش‌های جایگزین هستند.

روش‌های جدید شامل استفاده از الکترودهای نرم‌تر برای جایگزینی الکترودهای سخت فعلی، کاشت فیوژن، که تحریک مداوم به مدت دو هفته را فراهم می‌کند، و یک وسیله کمربند مانند که به دور مثانه پیچیده می‌شود تا عملکرد اندام را بازیابی کند. محققان دانشگاه TU Graz در اتریش، دانشگاه زاگرب در کرواسی و موسسه فناوری اروپای مرکزی (CEITEC) با استفاده از رنگدانه های حساس به نور، راه دیگری را برای رسیدن به این هدف ابداع کرده اند.

در این پروژه، محققان از رنگدانه‌ها برای ایجاد لایه‌ای نازک شبیه ویفر استفاده کردند که تنها چند نانومتر ضخامت داشت و می‌توانست نور را به بار الکتریکی تبدیل کند. مکانیسم مشابهی در مرکز سلول خورشیدی آلی وجود دارد. سلول‌ها با قرار دادن سلول‌های عصبی روی یک لایه نازک و اجازه رشد به آنها، با تولید نیروی الکتریکی به بار الکتریکی پاسخ می‌دهند.

محققان در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که سلول‌های عصبی که روی یک لایه نازک رشد می‌کنند، می‌توانند با نور تحریک شوند تا سلول‌های عصبی مجاور را فعال و تحریک کنند. نوع نور قرمز مورد استفاده می تواند بدون ایجاد آسیب به اعماق بدن نفوذ کند. با این حال، لایه رنگدانه به خوبی توسط سلول های انسانی و حیوانی تحمل می شود.

ترزا رینمولر، محقق این پروژه گفت: برخلاف روش‌های تحریک الکتریکی مرسوم که از طریق الکترودهای فلزی اعمال می‌شود، لایه رنگدانه ما یک روش کاملاً جدید برای تحریک سلول‌های عصبی است.

محققان پیاده سازی بالقوه این فناوری را به تفصیل شرح دادند. این فناوری همچنین می تواند پتانسیل درمان آسیب های مغزی جدی را داشته باشد. در این نوع تمرین می توان یک لایه نازک در بدن قرار داد تا از مرگ سلول های عصبی جلوگیری کرده و روند بهبودی را افزایش دهد. این فناوری همچنین می‌تواند برای درمان سایر آسیب‌های عصبی و تسکین درد مورد استفاده قرار گیرد و اگرچه برای آماده‌سازی آن برای استفاده بالینی باید کارهایی انجام شود، دانشمندان بر این باورند که اولین لایه را می‌توان در بدن کاشت تا دو سال آینده.

این مطالعه در مجله Advanced Materials Technologies منتشر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.