تأثیرات تحولات اخیر پاکستان بر روابط تهران و اسلام آباد چیست؟

[ad_1]

یک محقق و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه با اشاره به تاثیر توسعه پاکستان بر روابط ایران و ایران گفت: دولت عمران خان اگرچه نتوانست روابط خود را با ایران بهبود بخشد، مگر در عرصه سیاسی و امنیتی، اما در زمان حال. تغییر حکومت در پاکستان تحت هیچ شرایطی منجر به تغییر استراتژیک و همه جانبه در روابط خارجی پاکستان با ایران نخواهد شد.

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تحولات اخیر پاکستان اظهار کرد: قبل از روی کار آمدن عمران خان در پاکستان، پدیده ای در ساختار سیاسی دو حزبی پاکستان وجود داشت که عمران خان توانست این سنت سیاسی را در داخل کشور بشکند. پاکستان و در عمل حزب عمران خان (تحریک انصاف) با سوء استفاده از ضعف های سیاسی دو حزب بزرگ مردم و مسلم لیگ و همچنین سابقه ورزشی خود توانست موقعیت خود را در پاکستان تثبیت کند. خان و بخش بزرگی از مجلس و دولت. در این کشور اشغال کند.

او گفت: «در ماه‌های اخیر، توسعه داخلی پاکستان، به‌ویژه در دو اقتصاد و مبارزه با فساد، بر نگرش بازیگران محلی از جمله احزاب سیاسی اصلی و مخالفان تأثیر گذاشته است.» ارتش و دیگر شخصیت‌های تأثیرگذار در عرصه بین المللی نظام به عمران خان و دولت و حزبش.» موقعیت عمران خان در پاکستان تا حدی متزلزل خواهد شد

وی با اشاره به انکار هرگونه نقش در تحولات اخیر پاکستان که منجر به انحلال پارلمان پاکستان و عدم اجرای رای اعتماد به عمران خان در مجلس نمایندگان و تحلیلگران ارشد شد، گفت که وی هیچ نقشی نداشته است. در این توسعه، اما برخی از تحلیلگران پاکستانی احتمال کودتا را مطرح کرده بودند، با این استدلال که فشار گسترده بر عمران خان بدون نظر نهایی امکان پذیر نبود.

رمضانی بونش با اشاره به نقش دولت های خارجی مانند عربستان سعودی و آمریکا در تحولات اخیر پاکستان گفت: در حوزه سیاست خارجی، عمران خان در سال های اخیر به دنبال ایجاد توازن در روابط سیاسی بوده است. منطقه بین ایران و عربستان سعودی و در حیطه نظام بین الملل بین آمریکا و چین و همچنین افزایش روابط با روسیه است. این دیدگاه برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی را به انتقاد از سیاست خارجی پاکستان کشانده است که از دیدگاه عمران خان با اعمال فشار بر سیاست خارجی پاکستان، درصدد مداخله در امور داخلی پاکستان است.

وی افزود که تشدید درگیری پاکستان با آمریکا بر سر افغانستان نیز باعث شده است که برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی بر حمایت از مخالفان عمران خان تمرکز کنند و حمایت خود را تقویت کنند. عمران خان و حزب او این دیدگاه را ابراز کرده اند که برخی از بازیگران خارجی مانند ایالات متحده و عربستان سعودی به دنبال افزایش فشار بر دولت و حتی حمایت از فروپاشی آن هستند. حتی در پاکستان نیز شایعاتی وجود دارد که عمران خان از قدرت برکنار شده و مجبور به ترک کشور شده است.

یک محقق ارشد و تحلیلگر منطقه ای با اشاره به فرصت 90 روزه عمران خان برای برگزاری انتخابات پارلمانی خاطرنشان کرد که دولت آینده پاکستان وجود دارد. امروز، به نظر می رسد که شکاف کمی در پاکستان وجود دارد. اگر عمران خان این شکاف را کم کند و متحدان سابق خود را تا حدودی دور هم جمع کند، می تواند در انتخابات بعدی نیز موقعیت خود را حفظ کند.

رمضانی بونش همچنین از احتمال کودتای نظامی ارتش پاکستان خبر داد و گفت: همیشه احتمال کودتای نظامی در پاکستان وجود دارد. اگرچه ارتش پاکستان از مداخلات سیاسی و تنش‌های سیاسی اخیر در این کشور فاصله گرفته است، اما به نظر می‌رسد که همیشه قدرت نظامی در پاکستان دارد و بسیاری در داخل و خارج پاکستان معتقدند که هیچ تغییری وجود ندارد. کارهای بزرگ و بیشتر انجام می‌دهند. اتفاق نمی افتد. در پاکستان، بدون انتخابات و نظرات مثبت ارتش. باید منتظر رویکرد ارتش باشیم، اگر در چند ماه آینده شاهد تغییر بر خلاف نظر ارتش باشیم، ارتش قطعا کودتا خواهد کرد، اما اگر این تغییر برخلاف کلان ارتش پاکستان نباشد، رویکرد نظامی فقط فشار سیاسی خواهد بود.

در پایان یک محقق ارشد و تحلیلگر منطقه ای درباره تاثیر توسعه پاکستان بر روابط این کشور و ایران گفت: هیچ تغییر حکومتی در پاکستان نمی تواند منجر به تغییر حکومت شود.راهبردی و جامع در سیاست خارجی پاکستان. روابط با ایران؛ زیرا همه پاکستانی ها در چارچوب منافع و رویکردهای کلان سیاست خارجی، دیدگاه های تقریبا یکسانی نسبت به ایران دارند. این روابط می تواند منجر به تغییرات تاکتیکی در طرف های مختلف شود، اما در رویکرد کلان سیاست خارجی پاکستان همواره نگاه منسجم و یکسانی به ایران وجود دارد. حتی در صورت کودتای نظامی، در صورت به قدرت رسیدن حزب کمونیست چین، ممکن است تمایل بیشتری برای بهبود روابط با ایران در پاکستان وجود داشته باشد و از سوی دیگر، در صورت روی کار آمدن حزب نواز، ممکن است این تمایل وجود داشته باشد. این عدم تمایل به تعامل با ایران به این معنی نیست که این یک چالش بزرگ در روابط با ایران است، بلکه منافع سیاسی و امنیت ملی پاکستان در رابطه با ایران مستلزم آن است که مقامات پاکستانی سطحی از روابط را با ایران حفظ کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.