تحریم های روسیه؛ شکاف در بازار تسلیحات آفریقا توسط چین پر می شود

[ad_1]

روسیه بزرگترین فروشنده تسلیحات و تجهیزات نظامی به آفریقا است، اما تحریم های غرب علیه این کشور می تواند به چین اجازه دهد تا سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورد.

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، محدودیت های مالی و دیگر محدودیت های اعمال شده توسط ایالات متحده و چندین کشور اروپایی در پی حمله روسیه به اوکراین، به زنجیره تامین و تولید نظامی روسیه آسیب رسانده است.

تحلیلگران می گویند که روسیه بیش از نیمی از کل تسلیحات فروخته شده در آفریقا را تامین می کند که بیش از دو برابر بزرگ ترین تسلیحات بعدی فرانسه است. سپس آمریکا و چین قرار دارند.

جوزف سیگل، مدیر تحقیقات مرکز مطالعات استراتژیک آفریقا در دانشگاه دفاع در واشنگتن گفت که بزرگترین مشتریان آفریقایی روسیه شامل الجزایر، مصر، سودان و سپس آنگولا است. سیگل گفت: «این مهم است زیرا بر تلاش های روسیه برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقا تاکید می کند.

وی خاطرنشان کرد که علاوه بر کمک به مسکو برای حمایت از خلیفه حفتر، فرمانده یکی از جناح های متخاصم لیبی، به استقرار حضور روسیه در امتداد بخش جنوبی ناتو کمک کرد و در عین حال به روسیه اجازه داد تا در مدیترانه و شرق نیز نفوذ کند. همچنین به مسکو اجازه خواهد داد تا ترانزیت های جهانی بزرگ را بر فراز کانال سوئز و تنگه باب المندب (کانالی بین شاخ آفریقا و شبه جزیره عربستان) تهدید کند.

با این حال، پکن همچنین نفوذ به این قاره را آغاز کرده است و تسلیحاتی از جمله خودروهای زرهی و پرتابگرهای موشکی را برای مشتریان عمده روسی مانند نیجریه و اتیوپی تامین می کند.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI)، چین بازیگر کوچکی در بازار تسلیحات آفریقا است و بین سال های 2000 تا 2018 تنها 7.5 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. با این حال، در برخی از کشورها، از جمله موزامبیک، زیمبابوه، تانزانیا و زامبیا، چین به عنوان یک “صادر کننده انتخابی” ظاهر شده است.

بین سال‌های 2017 تا 2021، روسیه 44 درصد از واردات عمده تسلیحات را به خود اختصاص داده است و پس از آن آمریکا (17 درصد)، چین (10 درصد) و فرانسه (6.1 درصد) قرار دارند. اما داده‌های قبرس سلاح‌های کوچک را نشان نمی‌دهند، نوعی که چین احتمالاً سهم بیشتری دارد.

جان کالابرز، مدیر پروژه خاورمیانه-آسیا در دانشگاه آمریکایی واشنگتن دی سی، گفت که طی پنج سال گذشته رقابت برای فروش تسلیحات در آفریقا افزایش یافته است زیرا خریداران عمده ای مانند مصر به دنبال تنوع بخشیدن به منابع تامین خود هستند.

کالابرس گفت: «من می دانم که چند کشور از مشتریان اصلی روسیه و چین هستند، به ویژه الجزایر و آنگولا. در مورد مصر، روسیه سلاح های قوی تری نسبت به چین در فروش تسلیحات دارد. این احتمال وجود دارد که چین برای فشار بر روسیه به دلیل تحریم ها و محدودیت های مالی و عقب نشینی های اجباری سرمایه گذاری کند.

کالابرس گفت، با این حال، یکی از عواملی که باید در نظر گرفت این است که آیا چین می تواند جایگزین آماده ای برای تجهیزات روسی ارائه کند یا خیر.

وی گفت: ممکن است برخی از سیستم ها به دلیل سال ها تامین ارتش آزادیبخش خلق چین توسط شرکت های تسلیحاتی روسی آماده باشند. اما سایر تامین کنندگان خارجی، مانند فرانسه، ممکن است به دنبال کاهش این شکاف باشند، به ویژه در مصر، و عامل سوم این است که آیا چین می تواند شرایط پرداخت و تخفیف های مطلوبی را ارائه دهد یا خیر.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.