ذبیح بهروز از «تقویم و تاریخ در ایران» انتقاد کرد

[ad_1]

نشست نقد و بررسی کتاب «تقویم و تاریخ در ایران» نوشته ذبیح الله بهروز چهارشنبه 7 اردیبهشت در تالار اندیشه کتابخانه ملی برگزار می شود.

بر اساس این گزارش ايسنااین نشست روز چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401 ساعت 17 با همکاری انجمن ایران شناسی ایران، موسسه نیمروز و انتشارات کلیو برگزار می شود. موسی اکرمی (استاد گروه فلسفه علم دانشگاه علوم و تحقیقات) و یونس کرامتی (استاد تاریخ علم دانشگاه تهران). علی کریمی دبیر این نشست است.

نشست نقد و بررسی کتاب «تقویم و تاریخ ایران» با عنوان «بزرگراه، خیابان کتابخانه ملی، تالار اندیشه» در مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی برگزار می شود.

ذبیح الله بهروز نویسنده، شاعر و پژوهشگر ایرانی در 26 تیر 1369 متولد شد و در 21 آذر 1350 درگذشت. تحصیلات خود را در مدرسه قدیم آغاز کرد و برای ادامه تحصیل به یک مدرسه آمریکایی رفت. سپس برای تحصیل ادبیات و عربی به قاهره رفت و به مدت 10 سال در آنجا ماند و سپس به انگلستان رفت و در آنجا دستیار ادوارد براون و رونالد نیکلسون شد که تدریس می کردند. پس از مدتی به آلمان و ایتالیا سفر کرد و سرانجام به ایران بازگشت و از سال 1302 تا زمان بازنشستگی در دارالفنون، دانشکده افسری و دبیرستان بازرگانی به تدریس پرداخت. بهروز اولین کسی بود که روش تحقیق دانشمندان غربی را زیر سوال برد و به برخی از کاستی های آن اشاره کرد. او همچنین در ایران باستان در زمینه نجوم و گاهشماری بسیار مطالعه کرد و ایده های علمی جدیدی را مطرح کرد. از آثار او می توان به «گنجینه های هوا»، «پادشاهان ایران و زنان ارمنی»، «تقویم و تاریخ در ایران»، «جیجک علیشاه»، «خطوط و فرهنگ ها» و «تقویم و تاریخ در ایران» اشاره کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.