«زمین» در جوانی بیشتر فعال است!

[ad_1]

یک میلیارد سال تاریخ سیاره نشان می دهد که فعال تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم.

این مطلب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس است. زمین در عمق خود دارای دو حباب به اندازه قاره است، یکی در زیر آفریقا و دیگری در زیر اقیانوس آرام.

این حباب ها در عمق 2900 کیلومتری زیر سطح زمین قرار دارند و تقریباً در نیمه راه بین سطح آن و مرکز آن قرار دارند. تصور می شود که آنها زادگاه ستون های سنگی مذاب به نام “ستون های عمیق” هستند که به سطح می رسند.

ستون گوشته یک ستون فرضی یا سنگ بسیار داغ در گوشته زمین که به سطح می آید. ستون های گوشته عامل ثانویه اتلاف حرارت از زمین هستند.

جریان همرفتی باعث بالا آمدن یک ستون منفرد از گوشته داغ در برخی مکان‌ها به نام ستون‌های گوشته می‌شود. مفهوم نشان یک فرضیه دیگر است، زیرا امکان ادراک و مشاهده مستقیم در این داستان وجود ندارد. از این نظر تصور می شود که ستون ها از قسمت پایینی کت بالا می آیند و پس از عبور از کل پوشش به شکل ستون های باریک به صخره ها می رسند.

هنگامی که این توده ها برای اولین بار به زمین رسیدند، فوران های آتشفشانی عظیمی رخ داد که به انقراض دایناسورها در 65.5 میلیون سال پیش کمک کرد. حباب ها همچنین می توانند فوران سنگ هایی به نام کیمبرلیت را کنترل کنند که الماس ها را به عمق 120 تا 150 کیلومتری و در برخی موارد تا حدود 800 کیلومتری می راند.

دانشمندان مدت‌هاست که می‌دانند این حباب‌ها وجود دارند، اما نحوه رفتار آنها همیشه در طول تاریخ زمین یک سوال بوده است.

محققان در مطالعه جدید خود اکنون از تاریخ میلیارد ساله زمین الگوبرداری کرده اند و دریافته اند که این حباب ها به صورت قاره و قاره جمع می شوند و از هم جدا می شوند.

مدلی برای تکامل حباب زمین

همانطور که گفته شد، این حباب ها در گوشته زمین، یک لایه ضخیم از سنگ داغ بین پوسته زمین و هسته آن قرار دارند. سوتین قوی است اما برای مدت طولانی کند می شود و بسیار کند است. می دانیم که حباب ها وجود دارند زیرا امواج ناشی از زلزله را کاهش می دهند و این نشان دهنده گرمتر بودن حباب ها از محیط اطراف است.

دانشمندان به طور کلی موافق هستند که حباب ها با حرکت صفحات تکتونیکی در سطح زمین مرتبط هستند. با این حال، چگونگی تغییر حباب در طول تاریخ زمین باعث تعجب آنها شده است.

یک ایده این است که حباب ها اکنون به عنوان لنگرهای قفل کننده در محل خود برای صدها میلیون سال عمل می کنند، زیرا سنگ های دیگر در اطراف آنها حرکت می کنند. با این حال، ما می دانیم که صفحات تکتونیکی و ستون های گوشته در طول زمان حرکت می کنند، و تحقیقات نشان می دهد که شکل حباب دائما در حال تغییر است.

تحقیقات جدید نشان می دهد که حباب های زمین بیش از آنچه قبلا تصور می شد شکل و موقعیت خود را تغییر داده اند. در واقع در طول تاریخ به همان شکلی حرکت کرده اند که قاره ها و قاره ها به سطح زمین رفته و از هم جدا شده اند.

محققان از داده‌های موسسه تحقیقات زیرساخت ملی استرالیا برای شبیه‌سازی رایانه‌ای پیشرفته از چگونگی جریان گوشته زمین در طول یک میلیارد سال استفاده کرده‌اند. این مدل ها بر اساس بازسازی حرکت صفحه تکتونیکی هستند. هنگامی که صفحات به یکدیگر برخورد می کنند، بستر دریا بین آنها در فرآیندی به نام فرورانش به پایین رانده می شود. سنگ های سرد از کف اقیانوس بیشتر در ژاکت فرو می روند و زمانی که به عمق حدود 2000 کیلومتری می رسند، حباب های داغ آزاد می کنند.

ما دریافته‌ایم که حباب‌های قاره‌مانند می‌توانند در پیکربندی فعلی‌شان با هم ترکیب شوند و «ابر حباب‌ها» را تشکیل دهند و در طول زمان متلاشی شوند.

یکی از جنبه های مهم مدل ما این است که حتی اگر حباب در طول زمان موقعیت و شکل خود را تغییر می دهد، همچنان با الگوهای فوران های آتشفشانی و کیمبرلیت های ثبت شده در زمین مطابقت دارد. این مدل قبلاً استدلال اصلی برای حباب ها به عنوان یک لنگر ثابت بود.

مدل ما حباب آفریقایی حیرت انگیزی را نشان می دهد که 60 میلیون سال پیش جمع آوری شده است، و برخلاف فرضیه های قبلی، این حباب تقریباً 10 بار به شکل فعلی خود بوده است.

سوالات باقی مانده در مورد حباب ها

حباب ها چگونه تشکیل می شوند؟ دقیقا از چه چیزی ساخته شده اند؟ پاسخ این است که ما هنوز نمی دانیم. حباب ها ممکن است ضخیم تر از سینه بند اطراف باشند و بنابراین ممکن است از موادی تشکیل شده باشند که در ابتدای تاریخ زمین از بقیه سوتین جدا شده اند. این ممکن است توضیح دهد که چرا ترکیب معدنی زمین با آنچه از مدل ترکیبی سیارکی انتظار می رفت متفاوت است.

از سوی دیگر، چگالی حباب ها را می توان با غلظت مواد اقیانوسی متراکم از صفحه سنگی که توسط حرکت صفحه تکتونیکی رانده می شود، توضیح داد.

محققان گفتند: صرف نظر از این استدلال، کار ما نشان می دهد که احتمالاً این زیردریایی بخش هایی از قاره را به جای اقیانوس آرام به آفریقا منتقل می کند.

جالب توجه است، این نتیجه گیری با مطالعه اخیر که نشان می دهد منبع ستون گوشته از سایت آفریقایی حاوی مواد قاره ای است، مطابقت دارد، در حالی که ستون از منبع اقیانوس آرام چنین نیست.

برای یافتن مواد معدنی و الماس حباب ها را دنبال کنید

محققان گفتند: «در حالی که کار ما به سؤالات اساسی در مورد تکامل سیاره می پردازد، پیامدهای عملی نیز دارد. مدل ما چارچوبی برای هدف‌گیری دقیق‌تر محل مواد معدنی نسبت به ارتفاع سوتین، از جمله الماس‌های برآمده توسط کیمبرلیت‌ها که به نظر می‌رسد در تماس با حباب‌ها هستند، فراهم می‌کند.

ذخایر سولفید منیزیم، منبع اصلی نیکل در جهان، نیز با ستون گوشته مرتبط است و مدل ما می تواند با کمک کانی های هدف مانند نیکل (عنصر) به اقتصاد مقیاس تبدیل شود. اساساً در لیتیوم- باتری های یونی و سایر فناوری های انرژی تجدیدپذیر) آلودگی کمتر کمک می کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.