شناخت کامل چیلر تراکمی هوا خنک و اوپراتور های پلیت

شناخت کامل چیلر تراکمی هواخنک – مرجع تخصصی چیلر
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

عمل آن صاف کردن و جذب رطوبت در سیستم است. برای عملکرد درست اواپراتور چیلر باید میزان و کیفیت مبرد ورودی به کویل آن کنترل شود.

خرابی در سیکل گاز : کنترل های اند لو عمل می کند در صورت خرابی چیلر به دلیل عملکرد های اند لو ابتدا در تعمیر چیلر بایستی سراغ گیج ها برویم در صورت درست بودن فشار و داشتن گاز باید جهت سرویس و تعمیر دستگاه سراغ مسیر حرکت گاز بریم احتمالا در مسیر گاز گرفتگی وجود دارد .

مقرون به صرفه بودن اشاره کرد. به علت کم فشار بودن داخل اواپراتور و جذب حرارت از آب در گردش داخل پوسته اواپراتور، بقیه مخلوط مایع و گاز نیز در مسیر داخلی اواپراتور به تدریج تبخیر و مبرد به صورت گاز وارد کمپرسور می شود.

در این نوع مینی چیلر، گاز توسط کمپرسور متراکم می شود. در حال حاضر در چیلرهای تولید داخل ایران عمدتا از اواپراتورهای پلیتی معروف به CBE استفاده می شود که شرکت سازنده آن به نام SWEP دامنه وسیعی از این نوع اواپراتور را تولید و به بازار عرضه نموده است.

1. کاربرد آن در صنعت تهویه و در مدار دستگاه هایی که بر مبنای سیکل تبرید تراکمی کار می کنند.

چیلرهای تراکمی اثر سرمایش خود را از طریق سیکل رانکین معکوس (reverse-Rankine) که به آن تراکم بخار (vapor-compression) نیز میگویند تولید میکنند.

اپراتورها و مسئولین نگهداری و راهبردی چیلرها باید به طور دائم از طریق رویت شیشه گاز نما وضعیت میزان شارژ گاز و امکان وجود رطوبت در مدار تبرید را کنترل کنند.

مدار گاز چیلرها یک سیستم بسته و نفوذ ناپذیر است و می توان گفت که یک مدار تحت فشار است، به همین دلیل ممکن است به دلایل مختلف از قبیل وجود عیب در کنترل های حفاظتی الکتریکی، فشار در سیستم بالا رفته که افزایش آن سبب ترکیدن قسمتی از دستگاه خواهد شد.

در این مقاله با اواپراتور پلیت آشنا شدیم و دیدم که وظیفه اصلی در سیکلهای مختلف مورد استفاده در صنایع چیست و وجود آنها چه اهمیتی دارد.

انواع مختلفی از مینی چیلر وجود دارد که کارایی های متنوعی در عرصه های مختلف دارد. Thermex بسته های خنک کننده ترکیبی (یا کولرهای ترکیبی) را طراحی و تهیه می کند که کولر آبی کت موتور ، کولر روغن و کولر هوای شارژ را در یک واحد واحد کاهش می دهد و باعث کاهش فضای مورد نیاز و بهبود کارایی می شود.

فشار کار کندانسور آبی بین 180 تا 240 پی اس آی می باشد معمولا کندانسور آبی دارای یک عدد سوپاپ اطمینان با فشار کارایی 280 پی اس آی می باشد چنانچه فشار گاز از 280 پی اس آی بالاتر برود بجای صدمه به والس کندانسور سوپاپ اطمینان کندانسور عمل نموده و گاز تخلیه وفشارکاهش می یابد.

لوله کشی مسیر گاز داغ چیلر : به فاصله بین کمپرسور چیلر تا کندانسور آبی یا هوایی چیلر که توسط لوله کشی به هم وصل می گردد را مسیر گاز داغ چیلر می گویند این مسیر شامل لوله مسی – لرزه گیر- شیر یک طرفه در صورت لزوم – اویل سپراتور – زانویی شیر دیس شارژ است .

1)اختلاف دما: اختلاف دما بین سیال و محیط اطراف کویل باید به اندازه ای باشد که مایع درون کویل به صورت کامل تبخیر شود.

از آنجا که در مبدل های پلیتی هر دو سیال سرد و گرم از کانال های پرپیچ و خم و بسیار نازکی در بین صفحات مجاور عبور می نمایند، بنابراین ضرایب جرم گرفتگی که در طراحی مبدل های پلیتی به کار می روند به مراتب کمتر از ضرایبی هستند که در اواپراتورهای پوسته لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

اواپراتورهای پوسته و لوله ای، در مقابل فشارها و درجه حرارت های بالا ساختار بسیار محکمی دارد و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مینی چیلر و سایر دستگاه ها ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

وجود این گونه قابلیت در مینی چیلر خانگی می تواند آن را جزو انتخاب های مناسب و گاها مقرون به صرفه نماید.

همچنین مصرف انرژی جزو اولویت ها برای انتخاب تهویه مناسب است. هزینه برق این چیلر ها با توجه به تن تبرید واقعی در حالت فول لود در حدود ۱٫۲۵ می باشد که در مقایسه با چیلر های تراکمی آب خنک ۰٫۵-۰٫۸ می باشد که مقایسه با چیلر هوا خنک مصرف برق کمتری دارند.

مینی چیلر های خانگی جزو دسته هوا خنک می باشند. با سرد شدن رادیاتور و حرکت هوا از لا به لای پرده های آن، محیط داخل کابین کم کم سرد می شود.

مایع مبرد با حرکت از داخل لوله های رادیاتور تغییر فاز پیدا داده، به گاز تبدیل می شود. هنگامی که جریان برق از سیم پیچ (کویل) گذشته آن را به آهنربا تبدیل می کند و یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود، هسته آهنی یا پیستون تحت میدان مغناطیسی به داخل سیم پیچ حرکت می کند.

نصب می شود. مینی چیلر آب را سرد کرده و آن را به وسیله فن ها پمپاژ می کند. از جمله مزایای این گونه مینی چیلر ، می توان به سهولت در اجرا و نصب آن اشاره کرد ، که به راحتی بر روی پشت بام صورت می گیرد.

از جمله مدل های متداول و پر طرفدار می توان به مینی چیلر خانگی اشاره کرد. شیر اطمینان در کارخانه سازنده بر روی کندانسور دستگاه نصب می شود و از اجزای چیلر تراکمی می باشد.

به همین دلیل در مدار مایع از فیلتر درایر یا رطوبت گیر استفاده می شود و از اجزای چیلر تراکمی می باشد.

بخار یا آب داغ، حرارت را به حوضچهای از محلول لیتیوم برماید رقیق منتقل میکند. همانطوری که در بررسی سیکل تراکمی تبرید گفته شد شیرانبساط یکی از اجزای چیلر تراکمی بوده و نقش حساسی را عهده دار است.

به نوعی دستگاه که به وسیله سیکل تبرید تراکمی یا جذبی، گرما را از سیال واسط که معمولا آب می باشد، گرفته و به وسیله تجهیزات تهویه مطبوع یا دستگاه ها ، آن را به سرما تبدیل می کند، مینی چیلر گفته می شود.

از سیکل تبرید کامل تری نسبت به تک اثره برخوردار هستند. با توجه به اینکه این محصول از سایز و اندازه کوچک تری بهره مند است .

چیلرهای تراکمی هواخنک از اوایل دهه ۸۰ میلادی به مرحله تولید و بهره برداری رسیده اند و در حال حاضر به دلیلی نصب ساده تر و هزینه پایین تر در اجرا و نگهداری در حال حاضر یکی از مرسوم ترین نمونه های چیلرهای تولیدی در ایران و در تمام جهان می باشد.

این اواپراتور ها در سردخانه بالا و زیر صفر استفاده زیادی دارند، مثل سردخانه خرما، رستوران، گوشت منجمد و انواع سردخانه مواد غذایی که در دمای بالا و زیر صفر نگهداری و انبار میشوند .

نحوه عملکرد اواپراتور صفحه ای به این صورت است که تعداد زیادی صفحه به شکل آبندی شده در کنار هم تعبیه شده اند.

تولید کنندگان ایرانی رغبت زیادی به استفاده از این نوع دارند. این نوع اواپراتور طی سالهای اخیر وارد صنعت تهویه مطبوع ایران شد، و به عنوان مبدل حرارتی در انواع چیلرها توسط کارخانه های سازنده مورد استفاده قرار می گیرند.

اواپراتور صفحه ای (پلیتی) در طول سال های اخیر، وارد صنعت تهویه مطبوع ایران شده است و در برخی چیلرها به عنوان مبدل حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی برندها عمر بسیار کوتاهی دارند. نصب آن بسیار رایج است. بعد از آن وارد کندانسور می گردد. محل قرار گرفتن و نصب فیلتر درایر در مدار مایع بعد از خروجی مبرد از کندانسور می باشد.

در مبدل های پوسته و لوله صفحاتی به نام بافل با فاصله های معین قرار می گیرد تا جریان آب گذرنده از داخل اواپراتور آشفته گردد و انتقال حرارت افزایش پیدا کند.

Po​st was generated ​with G SA᠎ Con tent Gen er at or  DE MO.

این حباب با توجه به درجه حرارت گاز لوله مکش کمپرسور، روی دیافراگمی که در قسمت فوقانی شیر وجود دارد اثر گذاشته و با افزایش حرارت جداره لوله که به علت وجود بار حرارتی بیشتر در اواپراتور می باشد شیر را باز نموده و ماده مبرد بیشتری را وارد اواپراتور می کند و برعکس با کاهش بار حرارتی در اواپراتور و اثر آن روی جداره لوله مکش، دیافراگم شیر، مسیر ماده مبرد را بسته نگه می دارد.

اواپراتور یک مبدل حرارتی (Heat Exchanger) است که امکان انتقال انرژی حرارتی جریان آب به گاز مبرد را فراهم میکند.

اواپراتور که نقش جذب کننده گرما را دارد، نوعی مبدل حرارتی است. همچنین نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود، جذب می کند و به مبردی که در حال تبخیر است، انتقال می دهد و به این صورت آب سرد می شود.

اغلب سایت گلاس ها دارای نشان دهنده وجود رطوبت غیرمجاز در مدار تبریدی می باشند که در صورتیکه محیط خارجی با مرکز سایت گلاس به رنگ مورد نظر تغییر پیدا کند نمایانگر وجود رطوبت در سیستم خواهد بود که تحت این شرایط باید مغزی خشک کن مدار مایع تعویض گردد.

همزمان با آن، دمای سیال پیرامون لوله ها (که معمولا آب است) کاهش پیدا می کند. در صورتی که مقدار مایع مبرد سیستم کم باشد در شیشه حباب های مایع به شکل کف مشاهده می گردد، ولی در هر حال تعیین نمی کند چقدر مایع مبرد در مدار سیستم تبرید چیلر وجود دارد.

مدل مکانیکی در سیستم های قدیمی تر استفاده می شد. در ادامه با انواع این دستگاه آشنا خواهیم شد. این اواپراتور ها در انواع تک فن ، دو فن و سه فن در دسترس دارد .هر کدام از این مدل ها در نوع خاصی از یخچال های فروشگاهی نصب می شوند.

در این نوع محصول از جذب کننده و ژنراتور به جای کمپرسور استفاده می شود. در این دستگاه آب گرم ورودی به چیلر حرارت خود را از دست می دهد و خنک می گردد، حرارت به مبرد منتقل می شود و مبرد تبخیر می گردد سپس وارد کمپرسور می گردد تا فشارش افزایش یابد.

گاز ناشی از تبخیر نیز به کمپرسور منتقل می گردد تا این فرآیند دوباره تکرار شود. برای تبدیل شدن این گاز به مایع و خنک شدن آن از آب و یا هوای محیط استفاده می شود.

شیر برقی در چیلرها در مدار مایع به کار می رود و هدف از نصب آن در مدار مایع، توقف جریان مایع مبرد از سمت کندانسوربه اواپراتور در موقع خاموش شدن کمپرسور می باشد.

لذا این باعث تولید حرارت بیشتر توسط سیم پیچ تولید می شود که موجب افزایش دما و آسیب به سیم پیچ کمپرسور اسکرو می گردد.

Th is artic​le h᠎as been wri᠎tt᠎en  by GSA C ontent G enerator᠎ D emov​er᠎sion.

به محض قطع جریان برق سیم پیچ خاصیت آهنربایی خود را از دست داده و در نتیجه تحت وزن خود با فشار فنر فرود می آید.

این مدل مبدل 4 تا 6 ردیف لوله و 12 الی 14 فین در اینچ را دارا میباشد. چیلرهای با خنککاری تبخیری نیز به همین صورت کار میکنند، با این تفاوت که یک غبار آب را بر روی کویل کندانسور میپاشند تا به خنککاری کندانسور کمک نمایند.

در اواپراتورهای پوسته و لوله، لوله های مسی را به تیوب شیت ها پرچ می کنند تا در صورت نیاز به تعویض لوله های مسی این کار به راحتی صورت گیرد.

شیر انبساط دستگاهی است که مقدار مایع مبرد ورودی به اواپراتور را به طور خود کار کنترل نموده و اجازه می دهد به میزان لازم مایع مبرد وارد اواپراتور چیلر گردد.

از طریق این شیر می توان مایع مبرد را به سیستم وارد نمود. اگر میزان شارژ دستگاه کم باشد و یا فیلتر درایر به درستی کار نکند، از طریق سایت گلاس که پس از فیلتر درایر نصب شده است، به مسئله پی می بریم.

مایع تولید شده از طریق شیر انبساط به بخش اواپراتور انتقال پیدا می کند. این فرایند سرمای مناسبی ایجاد می کند.

مینی چیلر خانگی می تواند گزینه مناسبی برای شما محسوب گردد. تقسیم بندی کرد. گروه دو اثره از جدیدترین نوع نسل مینی چیلر می باشد.

تقسیم می شود. نحوه ی عملکرد هر سه به یک صورت می باشد . به این صورت که دمای هر بخش با توجه به نیاز ساکنان قابلیت تنظیم شدن دارد.

با کاهش فشار، قسمتی از مایع مبرد تبدیل به بخار شده و باعث سرد شدن محیط اواپراتور می گردد. کویلهای انبساط مستقیم dx نوعی مبدل حرارتی از نوع فین پلیت هستند که با مجموع عملکرد خود موجب خنک شدن محیط اطراف میشوند.

عمل سرمایش در نوع تراکمی با انرژی الکتریکی صورت می گیرد. جهت راهنمایی بیشتر و استعلام قیمت بروز کویل اواپراتور با کارشناسان فنی شرکت کوئل سازی تهویه دی ایکس تماس حاصل نمایید.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.