شناسایی 47 زمین لرزه در سیاره سرخ

[ad_1]

دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا و آکادمی علوم چین در پکن 47 زمین لرزه را که قبلاً شناسایی نشده بود در زیر مریخ در منطقه ای به نام Cerberus Fossae کشف کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی. اخیراً تیمی از محققان از شناسایی چندین زمین لرزه در مریخ در سیاره سرخ خبر داده اند. ماگمای گوشته مریخ هنوز فعال است و علت این زمین لرزه های آتشفشانی مریخ است.

چه چیزی باعث این زمین لرزه های مریخی شد؟

نتایج یک مطالعه منتشر شده در مجله Nature Communications نشان می دهد که فعالیت های آتشفشانی در زیر سطح مریخ می تواند باعث زمین لرزه های مریخ در مناطق خاصی از این سیاره شود.

منطقه ای از مریخ به نام گودال سربروس حدود 20 میلیون سال قدمت دارد. این منطقه به عنوان اولین منطقه زمین ساختی فعال در مریخ شناسایی شده است. دانشمندان تخمین می زنند که حرکت سنگ مذاب در جلیقه مریخ، محرکی برای 47 مریخ تازه کشف شده در زیر دهانه سربروس است. فعالیت ماگما در جلیقه مریخی علت زلزله اخیر مریخ است.

پروفسور Hrvoje Tkalčić، زمین شناس در دانشکده علوم زمین در دانشگاه ملی استرالیا، می گوید: “زلزله های مریخ در مناطق خاصی از سیاره شناسایی شده اند، که نشان می دهد که آنها از نظر لرزه ای فعال تر از آنچه قبلا تصور می شد هستند.” ما دریافتیم که این زمین لرزه ها بیشتر در هر زمانی از روز در مریخ رخ می دهند، در حالی که قبلاً ناسا شناسایی و گزارش کرده بود به نظر می رسد فقط در نیمه شب رخ داده است. این سیاره آرام تر است. بنابراین، می‌توان فرض کرد که حرکت سنگ مذاب در جلیقه مریخی علت 47 زمین‌لرزه‌ای است که در زیر دهانه سربروس در مریخ کشف شد.

مرکز زمین لرزه در زیر زمین گزارش شده است، اما هیچ هشدار سونامی صادر نشده است.

تالسیچ گفت: “دانستن اینکه سوتین های مریخی هنوز فعال هستند، برای درک چگونگی تکامل مریخ مهم است.” این به ما کمک می کند به سؤالات اساسی در مورد منظومه شمسی و وضعیت هسته مریخ و تکامل میدان مغناطیسی که امروز فاقد آن است پاسخ دهیم.

دانشمندان برای این مطالعه داده‌هایی را از لرزه‌سنج‌های متصل به فضاپیمای ناسا اینسایت جمع‌آوری کردند. آنها از یک الگوریتم منحصر به فرد برای تجزیه و تحلیل داده ها برای شناسایی این زمین لرزه ها استفاده کردند.

کارشناسان زلزله حدود 350 روز در مریخ را شناسایی کرده اند (Sol) دانشمندان از این اصطلاح برای اشاره به خورشید در مریخ استفاده می کنند که معادل حدود 359 روز در زمین است.

به گفته پروفسور تاکالچیچ، اکتشافات لرزه ای می تواند به دانشمندان کمک کند تا بفهمند چرا سیارات قرمز دیگر میدان مغناطیسی ندارند. زمین لرزه های مریخ به طور غیرمستقیم به ما کمک می کنند تا تعیین کنیم آیا همرفت در زمین رخ می دهد یا خیر، و اگر این همرفت رخ دهد (که به نظر می رسد بر اساس یافته های ما باشد)، پس باید مکانیسم دیگری در کار باشد. یک میدان مغناطیسی محافظ در مریخ ایجاد کنید. انتقال حرارت با تغییر جرم مولکولی در مایعاتی مانند گازها و مایعات.

وی در پایان گفت: «همه حیات روی زمین به دلیل میدان مغناطیسی زمین و توانایی آن در محافظت از ما در برابر تشعشعات فلزی امکان پذیر است، بنابراین بدون میدان های مغناطیسی، زندگی آن گونه که ما می دانیم آسان نخواهد بود.» بنابراین، درک میدان مغناطیسی مریخ، چگونگی تکامل آن، و اینکه چه مراحلی در تاریخ این سیاره باعث توقف شکل‌گیری میدان‌های مغناطیسی شده است، برای مأموریت‌های آینده بسیار مهم است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.