شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط “بیوگاز” در ایران با کشف فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله

[ad_1]

باستان شناسان دانشگاه تهران در بررسی های خود فسیل هایی از گونه های خرچنگ را در نقاط مختلف کشور یافتند که قدمت آنها به 10 تا 15 میلیون سال پیش در کوه زاگرس فعلی می رسد، بله. مسیر دریایی که از اقیانوس هند و اقیانوس اطلس می گذرد و ایران «نقطه داغ تنوع زیستی» روی زمین است.

به گزارش ایسنااین یافته بحث های جدیدی را در مورد اهمیت و نقش کانون ها در تنوع زیستی و اهمیت حفاظت به وجود می آورد. علاوه بر این، اهمیت تحقیقات باستان شناسی را دوچندان می کند و نشان می دهد که مطالعات فسیلی تا چه حد می تواند درک ما از جهان کنونی و محیط آن را تکمیل کند.

کسانی که به مطالعه علوم مربوط به گذشته های دور و دور می پردازند اتفاق نظر دارند که گذشته نور آینده است و مطالعات تاریخی علاوه بر کنجکاوی ما می تواند ما را از خطرات و حوادث احتمالی نجات دهد.آینده. این هم برای تاریخ اخیر، وقایع پیرامون تمدن بشری و هم برای تاریخ دور میلیون ها سال قبل از آمدن انسان به زمین صادق است.

کسانی که بیشتر شواهد تاریخ بشری را مطالعه و حفاری می کنند «باستان شناس» و به کسانی که بیشتر شواهد بیولوژیکی از حیوانات باستانی را مطالعه می کنند «باستان شناس» می گویند. تاریخچه تحقیق و سوالاتی که دو گروه به آن پرداختند تفاوت معنی داری داشتند. باستان شناسی روشی در انسان شناسی است و بر مسائل فرهنگی تاریخ بشر تمرکز دارد، اما دیرینه شناسی شاخه ای از علوم طبیعی است.

باستان شناسان اغلب در زمینه زمین شناسی درگیر هستند، اما باستان شناسان زیادی در جهان وجود دارند.

عرفان خسروی، پژوهشگر دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنامطالعات باستان شناسی در ایران سابقه ای طولانی در ورود علوم جدید به ایران دارد و باستان شناسان می توانند به طور گسترده ای شرایط زندگی دوران های مختلف جغرافیایی در ایران را شناسایی و توصیف کنند. البته کار بر روی هر درسی نیازمندی ها و روش های مطالعه متفاوتی دارد.

یکی از این دوره ها قرون وسطی میوسن است که در حدود 15 میلیون سال پیش به هم متصل شده اند. یافته های ما مربوط به حیواناتی است که در این منطقه بزرگ زندگی می کنند.

از تحقیقات تا نتایج جهانی

خسروی آغاز مطالعات میوسن را اینگونه توصیف می کند: موضوع من از لیسانس تا دکترا همیشه جانورشناسی است و عنوان واقعی آن «زیست شناسی جانوری» و موضوع تحصیلاتم در مقطع دکتری است.«پالئوبیولوژی فسیل های خرچنگ» در دانشگاه تهران، نظر پروفسور علیرضا ساری یکی از بزرگترین زیست شناسان جرثقیل در جهان. در این مطالعات، ما فسیل های خرچنگ را برای سال ها جمع آوری و شناسایی کرده ایم. در این راستا دکتر مجید میرزایی عطابادی باستان شناس دانشگاه زنجان و دکتر رضا نادرلو کارشناس تنوع زیستی از دانشگاه تهران مشاوران من بودند و از راهنمایی ها و حمایت ها و حمایت ها بهره فراوان برده ام. کمک آنها.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

او فسیل های خرچنگ را بسیار کمیاب تر از فسیل هایی مانند صدف و حلزون می داند که به سختی یافت می شود. از آنجایی که آنها در محیط های خاص تری نسبت به صدف ها یافت می شوند و به دلیل اینکه پوسته های قوی تری مانند حلزون ها و حلزون ها ندارند، حفظ کامل آنها در فسیل ها نادر است. علاوه بر این، شناسایی و بررسی آنها دشوارتر است. زیرا بسیاری از فسیل‌های خرچنگ تنها تکه‌هایی از بازوها یا پنل پشتی خرچنگ هستند.

پژوهشگران دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا خرچنگ‌های کشف‌شده در این مطالعات شبیه خرچنگ‌های امروزی موجود در رودخانه هستند، توضیح دادند: در طول سال‌ها خرچنگ‌های بسیاری از گونه‌های جدید را از مناطق مختلف ایران پیدا کرده‌ایم. گونه هایی که در دریا زندگی می کنند. فسیل‌های خرچنگ‌های رودخانه‌ای نادر هستند، حتی زمانی که دیگر در برخی از نقاط جهان وجود ندارند.

فسیل‌هایی از خرچنگ‌های دریایی از مناطق مختلف از جمله شاهرود، گرمسار، اصفهان، کردستان، بندرعباس و کازرون پیدا کردیم.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

تمیز کردن فسیل خرچنگ

کشف شگفت انگیز

وی ادامه داد: چند سال پیش که در تلاش برای شناسایی فسیل‌های جدید زیادی بودم، متوجه شدم یکی از این فسیل‌ها شبیه فسیل‌هایی است که تا به حال دیده بودم. بسیاری از فسیل‌ها همان گونه‌هایی هستند که امروزه در خلیج فارس یافت می‌شوند، اما این گونه جدید خرچنگ گونه‌ای است که اگرچه یکی دو بار در خلیج فارس ثبت شده است، اما در جنوب شرقی آسیا در اطراف کشورهایی مانند فیلیپین، “اندونزی”، ” تایوان» و «استرالیا» دیده می شود.

فسیل خرچنگ‌ها علاوه بر نمایندگان زنده آن، تنها از همان منطقه جنوب شرقی آسیا با حداکثر سن یک تا دو میلیون سال گزارش شده است.

نکته مهم این است که این خرچنگ حداقل 10 میلیون سال از سایر نمونه های مشابه موجود در آسیای جنوب شرقی پیرتر است. بیش از 10 میلیون سال قدمت دارد و چند هزار مایل به سمت غرب.

این خرچنگ ها و همچنین برخی از نمونه های دیگر که در مطالعات قبلی زاگرس در ایران یافت شده است و همچنین رسوبات مشابه از تتیس در اتریش که همگی شباهت هایی با هم دارند نسبت به آسیای جنوب شرقی جدیدتر و مدرن تر هستند.به سراغ فرضیه می رویم. که از زیستگاه کنونی کانون تنوع زیستی در آسیای جنوب شرقی اینجا در نهشته دریای تتیس بوده است.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

نقشه دریای تتیس 15 میلیون سال پیش و زیستگاه گالن دشتبانی
پایین: وضعیت فعلی سیاره، نقطه توزیع فعلی خرچنگ گالن. مسیرهای مهاجرت که با خطوط چین مشخص شده اند

اهمیت بیولوژیکی

خسروی با بیان اینکه دریاهای جنوب شرق آسیا در تقاطع اقیانوس آرام و هند قرار دارند، افزود: به دلایل مختلف می توان آن را یکی از «مراکز یا کانون های تنوع زیستی» نامید. در این منطقه به دلیل وجود مواد غذایی و اکسیژن فراوان در آبهای زیاد، جریانات اقیانوس‌ها از اقیانوس آرام و هند شرایط مساعدی برای موجودات زنده فراهم می‌کند و از این رو تنوع گونه‌ها و تراکم آنها بسیار زیاد است. همچنین. و روی زمین مجموعه های رنگارنگ و متنوعی از موجودات زنده ایجاد می شود.

وی افزود: آبراه تتیس 15 میلیون سال پیش احتمالاً در وضعیت مشابهی قرار داشته است. یعنی محل تلاقی جریان های اقیانوسی و تلاقی منابع غذایی و نوسان گونه های جدید و متنوعی است که بعدها به آسیای جنوب شرقی مهاجرت کردند.

خسروی خاطرنشان می کند: فسیل های این گونه در جنوب شرق آسیا بین یک تا دو میلیون سال و در نهایت پنج میلیون سال قدمت دارند که قدمت چندانی ندارد و اکثر باستان شناسان تصور می کنند که این حیوانات در منطقه تکامل یافته اند. منشا آن وجود دارد، اما کشف ما داستان جالب تری را بیان می کند.

تعیین سن فسیل ها

محققان دانشگاه تهران درباره سن فسیل ها توضیح داده اند: برخلاف تصور رایج، یافتن سن فسیل ها شامل روش های اندازه گیری تشعشعات ایزوتوپی نیست، مگر اینکه خیلی مراقب باشیم. سن فسیل به سادگی از سن رسوبی که فسیل در آن یافت شد امکان پذیر است. علاوه بر این، استفاده از شاخص میکروفسیلی موجود در بیشتر سنگ‌های رسوبی به ما کمک می‌کند تا قدمت این فسیل را بهتر بشناسیم.

وی گفت: فسیل‌هایی که در این بررسی‌ها یافتیم، از نظر جغرافیایی در پایین سازندهای زمین‌شناسی معروف در جنوب زاگرس قرار دارند که به «سازند میشان» معروف است. قسمت‌های پایین‌تر و قدیمی‌تر خلقت میشان را «اعضای گوری» می‌نامند.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

لایه عضو گوری خلقت میشان با قدمت 15 میلیون سال

طول عمر رسوبات گوری حدود 15 میلیون سال است

اما آیا این فسیل ها نشان می دهد که کوه زاگرس زیر آب است؟ محققان توضیح می دهند:

درست نیست. برخلاف تصور رایج، سطح آب زمین هرگز تغییر نمی کند. در عوض، این سرزمین کنونی و حتی کوه ها هستند که در طول جغرافیا نسبت به سطح آب دائماً متلاطم و بالا و پایین می روند.

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما سنگی که اکنون به صورت لایه ای در بالای کوه دیده می شود، همان لایه رسوبی است که در بستر دریا رسوب کرده است. فشار پوسته زمین و در این مورد فشار پوسته عربستان سعودی و آفریقا از جنوب به شمال باعث شد تا کف دریای تتیس میلیون ها سال و چندین کیلومتر بالاتر از سطح دریا قرار گیرد. و امروز آن را کوه زاگرس می نامیم.

خسروی خاطرنشان می کند: در پایان پنج یا پنج میلیون سال پیش، حرکت صفحه عربستان به سمت شمال باعث شد این کانال به طور کامل بسته شود و تنوع زیستی مردم ساکن در آن در این دوره به تدریج کاهش یابد. دریا و شرایط نامساعد زندگی در شرق، به اقیانوس هند مهاجرت کردند.

وی افزود: این فسیل‌ها نشان می‌دهد که اکوسیستم‌های منطقه کانون‌های تنوع زیستی هستند، مانند دریای امروزی بین استرالیا و آسیای جنوب شرقی و پر از صخره‌ها، مرجان‌ها و موجودات زنده است.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

یکی از 12 نمونه کشف شده از خرچنگ گالن دشتبانی

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

نامگذاری گونه های جدید خرچنگ به افتخار صاحبان کهنه کار

خسروی به راستی یکی از بزرگترین باستان شناسان ایران است، او دوست و همکار قدیمی پدرم و همکلاسی استاد راهنما جناب آقای دکتر ساری است: علاوه بر این، ایشان در طول سال های تحصیل مرا تشویق و حمایت کردند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نام این گونه جدید را به افتخار هوشنگ دشتبان انتخاب کنیم.

«این گونه جدید بخشی از «جنس گالین» است و ما نام آن را «گالن دشتبانی» گذاشته‌ایم و نتایج این مطالعه را در مقاله‌ای در مجله Zootaxa منتشر کرده‌ایم./ Zootaxa در نوع خود معتبرترین و مهم‌ترین آن است. مجله مروری در مطالعه جانورشناسی.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

این نمونه که گمان می رود “جنس گالن” باشد، در موزه تاریخ طبیعی پاریس نگهداری می شود، اما از آنجایی که بیش از یک قرن و نیم در این موزه بوده، تاریخ و مکان کشف آن مشخص نشده است. این را بدانید.

ما بیش از هزار نمونه فسیلی از خرچنگ ها از سراسر ایران پیدا کرده ایم و به تدریج اطلاعات استخراج شده از این فسیل ها در قالب متن منتشر می شود. زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که گونه‌های جدید بسیاری از این فسیل‌ها وجود دارد که برخی از آنها توسط باستان‌شناسان مناطق دیگر توصیف شده‌اند، اما برای اولین بار در ایران کشف شدند.

وی افزود: در میان خرچنگ هایی که من مطالعه کردم، گونه هایی وجود داشتند که نه تنها در معرض خطر انقراض بودند بلکه کل خانواده خرچنگ ها نیز در معرض خطر انقراض قرار داشتند. برخی از نمونه هایی که ما در حال مطالعه آن هستیم 50 میلیون سال و برخی 5 میلیون سال قدمت دارند.

به گزارش ایسنا، این مطالعات با راهنمایی دکتر علیرضا ساری و دکتر رضا نادرلو از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران و دکتر مجید میرزایی عطابادی، زمین شناس و باستان شناس دانشگاه زنجان انجام شد.

شواهد جدید محققان برای تایید وجود نقاط "داغزیستی" ایران فسیل خرچنگ 15 میلیون ساله پیدا کرد

عرفان خسروی به همراه دو همکارش در جریان، دکتر حسین غلامعلیان (دانشگاه هرمزگان) و دکتر مجید میرزایی عطا آبادی (دانشگاه زنجان) در سفری که منجر به کشف جالینوس دشتبانی شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.