عدم شفافیت در اعمال مالیات بر برخی کالاها

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی دبیر کارگروه مالیاتی اتاق امور مالیاتی، کار و تامین اجتماعی مشهد گفت: مسئولیت مسئولان ذیربط در حوزه قانون مالیات بر برخی کالاها کاملاً نامطلوب است و هیچ اقدام مفیدی در این زمینه وجود ندارد، یکی از سوی مسئولان مربوطه انجام می شود. مسئولان مربوطه در این زمینه عواقب اعمال یا عدم اخذ مالیات بر ارزش افزوده بر کالاهایی مانند آب میوه قابل توجه است و عدم شفافیت برای فعالان این بخش با خطر جدی مواجه خواهد شد.

مهران مرشد در اولین جلسه کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی مجلس شورای اسلامی در سال جاری که با حضور نمایندگان دولت در حوزه مالیاتی استان در خصوص اجرای نهایی برخی از مواد قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در خراسان برگزار شد، اظهار داشت: مسئولیت مسئولین ذیربط در زمینه قانون مالیات بر برخی کالاها مانند آب میوه به هیچ وجه مطلوب نیست و مسئولان ذیربط اقدام مفیدی در این زمینه انجام نداده اند. پیامدهای اعمال یا عدم اخذ مالیات بر ارزش افزوده بر کالاهایی مانند آب میوه قابل توجه است و عدم شفافیت، تهدیدی جدی برای فعالان این بخش خواهد بود.

وی افزود: اجرای دو بند قانون در اعلام ارزش افزوده دوره جاری از دیگر مواردی است که فعالان اقتصادی این بخش را با مشکل مواجه کرده است.

دبیر کارگروه مالیاتی کمیسیون کار و تامین اجتماعی اتاق محاکمه مشهد تاکید کرد: انتظار می‌رود در جریان مذاکرات شورای حل اختلاف مالیاتی، مودیان اسناد مالیاتی کامل را دریافت کنند و اعضای هیات مدیره یک هفته قبل از روز اعلام وصول سند را مطالعه کنند. هیئت مدیره برای اطلاع از حضور در تابلو تشکیل شده است و در صورت وجود هرگونه ابهامی لطفاً توضیح و شفاف سازی را بخواهید.

وی یکی از پیشنهادات اتاق بازرگانی و سایر سازمان ها در حوزه مالیاتی را استقلال مدیرعامل در اجرای آنها خواند و خاطرنشان کرد: روند این موضوع نسبت به گذشته بهتر شده است. اما هنوز هم قابلیت تغییر دارد. مهم این است که مالیات دهندگان قوی تر باشند و از آن برای اجرای قراردادها بیشتر استفاده کنند.

احمد اثنی عشری، رئیس کمیسیون مالیات کار و تامین اجتماعی اتاق مشهد در ابتدای جلسه به تشریح دستور کار در خصوص رسیدگی های مالیاتی و اعتراض مودیان طبق ماده 238 قانون مستقیم پرداخت. مالیات مصوب تیر 1400 موضوعی است که در اولین جلسه این کمیسیون با مسئولان مالیاتی استان به آن خواهیم پرداخت.

سپس سید مصطفی شامل، مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت. وی با توجه به ابلاغیه قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مصوب تیر 1400 گفت: ارزش افزوده جدید از 13 دی ماه سال گذشته اجرایی شد. اما به دلیل کمبود زیرساخت ها هنوز سیستم های مالیاتی و ایستگاه های فروشگاهی ایجاد نشده است.

وی افزود: در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده برخی از مواد قانون مالیات های مستقیم از جمله مواد 247، 251، 250 و مواد آیین نامه مالیاتی اصلاح و اصلاح شده است.

شمیل خاطرنشان کرد: در بررسی احکام مالیاتی بودجه 1401 متوجه مورد جدیدی شدیم که سال گذشته وجود نداشت. یکی از مهمترین آنها بحث حقوق کار و معافیت یا عدم معافیت حقوق کار از مالیات است. در جمع بندی کنگره مقرر شد در سال 1401 از حقوق کارمندان مالیات گرفته شود.

مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به موضوع تشکیل مرکز مالیاتی در استان مرکزی بر اساس ماده 244 قانون مالیات های مستقیم گفت: بر اساس قانون، مرکز باید به صورت مستقل ایجاد شود. از اداره کل امور مالیاتی، آیا این مرکز راه اندازی شده و سامانه ای وجود داشته که در آن انتخاب اعضای شورای حل اختلاف به صورت اتفاقی انجام شود؟ طبق قانون، نمایندگان شورای حل اختلاف باید از طریق سیستم تصادفی تعیین شوند.

از سوی دیگر طبق قانون، مودیان و نمایندگان آنها باید یک هفته قبل از تشکیل شورا به اسناد مالیاتی دسترسی داشته باشند. یک ماه پیش اتاق مشهد درخواست اجرای مفاد قانونی مربوطه در این زمینه را داشت که هنوز از اداره کل امور مالیاتی پاسخی دریافت نکرده ایم.

تاخیر در اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده.

محمد آرانیان، رئیس شورای حل اختلاف مالیاتی خراسان رضوی در پاسخ به این موضوع که اجرای مالیات بر ارزش افزوده به دلیل نبود زیرساخت های لازم در اداره کل امور مالیاتی به تعویق افتاده است، گفت: اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده به تعویق افتاده است. مرکز شنوایی در اداره کل امور مالیاتی استان ایجاد شد. اما هنوز تمام مراحل را طی نکرده است و نیروهای تحت امر این یگان باید تکمیل و بیشتر تقویت شوند.

وی افزود: اخیراً از سوی مرکز دادگستری اداره کل امور مالیاتی فراخوان همکاری با سایر دستگاه های ذیربط صادر شده و جذب و ثبت نام افراد طی فراخوان به عهده افراد است و مکاتبه مستقیم مسئولان ذیربط در تهران و رضوی انجام می شود. خراسان نقشی در عدم جذب نیروهای این مرکز ندارد.

رئیس شورای حل اختلاف مالیاتی خراسان رضوی همچنین درباره سامانه مودیان گفت: تصمیم گیری در خصوص این سامانه یک موضوع ملی است و هیچ اقدامی در این زمینه در استان انجام نخواهد شد. البته معاونت قضایی اداره کل امور مالیاتی کشور اعلام کرده است که این سامانه در حال نهایی شدن است اما متاسفانه با تاخیرهای پیش آمده هنوز سامانه به طور کامل عملیاتی و جامع نشده است.

نیاز به سرعت بخشیدن به راه اندازی سیستم مالیات دهندگان

آرانیان ضمن تاکید بر تسریع در معرفی سامانه مودیان گفت: راه اندازی سامانه مودیان در اسرع وقت امری مهم و ضروری است زیرا می توانیم به راحتی دستورات و رویدادهای مهمی را که از طریق سامانه رخ می دهد اطلاع رسانی و ابلاغ کنیم. همچنین مودیان با استفاده از این سامانه نسبت به ثبت اعتراض، ارائه صورتحساب، مشاهده اسناد، مدارک و اطلاعات لازم و اعلام تاریخ معامله اقدام می کنند.جلسات هیئت مدیره با سرعت و کیفیت بهتر و سریعتر.

وی افزود: امیدواریم طی فراخوانی که ارائه می شود، ثروتمندان و افراد کوشا وارد این بخش شوند و شاهد تقویت نیروی انسانی باشیم.

افزایش ضمانت اجرا در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده.

علی حسین پور معاون مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان رضوی گفت: فرآیند و … اشاره کرد.

وی گفت: تا زمانی که قانون وجود داشته باشد، تفسیر آن پایدار خواهد بود. موضوع مالیات بر ارزش افزوده کالاهایی مانند نوشابه های قندی و تعهدات ناشی از آن در اسرع وقت اجرایی می شود.

محمد قبال، یکی از اعضای هیئت مدیره یک موسسه حسابرسی نیز در این جلسه اظهار داشت: 16 درصد قانون مالیات بر ارزش افزوده برای برخی کالاها مانند نوشابه های گازدار یا غیر گازدار اعمال می شود. با این حال، آنچه همچنان نامشخص است، عدم شفافیت در اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر کالاهایی مانند آب میوه است. مسئولان این بخش در مورد اجرای یا عدم اجرای قانون ارزش افزوده آب میوه ها سردرگم هستند و هیچ تکلیفی نیز تعیین نشده است.

وی افزود: ما باید همچنان موظف به اعمال یا عدم اجرای مالیات بر ارزش افزوده در برخی کالاها مانند آب میوه باشیم. به دلیل عدم شفافیت در این موضوع باعث سردرگمی فعالان این بخش شده است.

روزهای صادرکننده صادرکنندگان

در بخشی دیگر از این نشست علی شریعتی مقدم رئیس کمیته کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به روزهای سختی که بخش صادرات می گذرد، بخش صادرات روزهای سختی را پشت سر می گذارد. مشکلات عدیده تعهدات ارزی و ناهماهنگی شدید نیم‌نرخ با نرخ آزاد موجب شده تا صادرکنندگان از محور اصلی خود خارج شوند و صادرکنندگان واقعی با موانع زیادی روبرو شوند.

وی افزود: خوشبختانه از آخر هفته گذشته تالار دوم نیما برای مبادلات ارزی که از محل صادرات محصولات کشاورزی، بادام هندی، گیاهان دارویی و غیره تامین می شود باز است و با واردکنندگان به صورت تلفنی توافق شده است. اضافه. با قیمتی کمتر از معامله واقعی، مبادله حضوری حتی کمک اندکی در صادرات غیرنفتی و اقتصاد خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، در پایان این نشست اثنی عشری رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد مدیرکل امور مالیاتی استانداری به دلیل ماموریت در ادامه این بحث ها شرکت نخواهد کرد و به زودی جلسه ای با حضور ایشان تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.