عدم قطعیت ارز در خودروهای وارداتی

[ad_1]

در جریان واردات کامیون های فرسوده، تغییراتی در تامین ارز آنها ایجاد شد.

به گزارش ایسنا، واردات خودروهای فرسوده بر اساس مصوبه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی انجام می شود. در سال 1388 بر اساس ماده 30 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، شرایط واردات این کامیون ها از سوی وزارت راه و شهرسازی به گمرک اعلام شد اما در عمل با موانع زیادی مواجه شد تا اینکه شهریور ماه سال گذشته بود. حضور در دادسرا و بازدید از گمرک دستورالعمل ها تدوین شده و تجهیزات مربوطه باید اجرا شود، اما با وجود ضرب الاجل، این روند کند پیش می رود و بخش های بزرگی از کامیون هنوز تمیز نشده است. مهمترین مسئله پیش روی مالکان موضوع قیمت قراضه است که با وجود اعتراضات اخیر هنوز حل نشده و هیچ اقدامی از سوی مسئولان مربوطه صورت نگرفته است. .

در این میان، دستورالعمل‌های ارزش قاتل دستخوش تغییراتی شده‌اند که ابعاد دیگری به آن اضافه می‌کند. گمرک اسفندماه سال گذشته بخشنامه نحوه برخورد با قیمت سموم وارداتی را که پیش از این در آذرماه 1400 لغو شده بود، صادر کرد.

اعلام و عرضه ارز بر اساس فاکتور قیمت خرید با قیمت جدید.

طبق بخشنامه اول دفتر قیمت گمرک، در آذرماه سال گذشته صاحب کالا باید خودروی وارداتی را بر اساس قیمت مندرج در فاکتور و اسناد خرید وفق ماده 14 قانون گمرک به گمرک اظهار می کرد. . و ماده 58 مقررات اجرایی آن. همچنین صدور کد رهگیری توسط بانک ها، عملیات و عرضه ارز بر اساس همان قیمت مندرج در سند خرید و اظهارنامه اولیه به گمرک اما برای اخذ حق ورودی بر اساس تبصره 8 قانون خودرو می باشد. بر ارزش های جدید تاکید می شود.

شرایط قیمت گذاری معاملات و جریمه ها

در خصوص تعیین ارزش عملیاتی کامیون های وارداتی نیز آمده است که گمرک بر اساس مفاد قانون گمرک 108 و آئین نامه اجرایی 183 آن، ارزش معاملاتی را با مقایسه با سابقه ترخیص کالاهای مشابه بررسی می کند. ماده 108 قانون گمرک در این صورت در واقع صاحب کالا یا نماینده قانونی می تواند درخواست جریمه کند.

بر اساس ماده 183 قانون گمرک در بررسی ارزش معاملاتی کالاهای مصرفی، طبق قانون خاص، حق ورودی بر اساس کالای جدید باید پرداخت شود، مابه التفاوت قیمت ورودی متحمل می شویم. بین قیمت واقعی استفاده و قیمت های جدید جریمه یا ابطال مجوز صادرات نخواهد شد. بر این اساس، طبق بخشنامه اول، گمرک مقدار کالای اظهار شده را با اقلام مشابه اظهار شده مقایسه می‌کند و اگر مثلاً قاتل تفاوت معنی‌داری با اشیای مشابه به ارزش واقعی ثبت کند، جریمه می‌شود. به 100 درصد برای تفاوت.

عدم قطعیت ارز در خودروهای وارداتی

اعلام ارز و ورودی با نرخ های جدید و حذف جریمه

اما این تغییر در حدود اسفند 1400 انجام شد و مقرر شد در تمامی موارد قیمت خودروی کارکرده با توجه به ارزش نوع سال ساخت تعیین شود و بر همین اساس ورودیه اخذ شود. در اینجا به اطلاع گمرکات اجرایی می رساند، به دلیل اینکه ورودی خودروهای فرسوده بر اساس ارزش سال ساخت دریافت می شود، جریمه های ماده 108 قانون گمرکی دیگر اعمال نمی شود.

در بند دیگری تاکید شده است که مالک خودروی فرسوده موظف است قیمت خودرو خود را بر اساس فهرست بهای دفتر قیمت به گمرکات اجرایی اعلام کند.

از این رو با ابلاغیه جدید گمرک، مالک خودرو اعلام می کند که بر اساس هزینه واقعی معامله و فاکتور نیست، بلکه هزینه ساخت سال جدید است و علیرغم تاکید بر قانون، اشتباه است. در ارزش واقعی اعلام شده مشمول جریمه نمی شوند. از سوی دیگر مشکل تامین ارز وجود دارد که گمرک از مالک خواسته است بر اساس لیست تعرفه اظهارنامه گمرکی بر اساس ارزش سال تولید کالا را اظهار کند. در صورتی که قیمت کالا بالاتر از قبض باشد، اعلام می شود که باید برای آن ارز پرداخت کنید، با این شرایط می توان شکافی ایجاد کرد که امکان عرضه ارز بیشتر از ارز پرداختی را فراهم می کند. خرید کالاهایی که قابل تامل است.

عدم قطعیت ارز در خودروهای وارداتی

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.