مشهد نیازمند برآورد سیستماتیک و دقیق جمعیت گردشگر است

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی یکی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با تاکید بر نیاز به بازدیدکنندگان دقیق از مشهد، گفت: مشهد نیاز به سرشماری سیستماتیک دارد تا تعداد افرادی که در مقاطع مختلف وارد مشهد می شوند با دقت بیشتری شمارش شود.

حامد بخشی در سومین زیارت نوروزی 29 فروردین ماه که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار شد، گفت: در گردشگری مفهومی به نام آمار واقعی یا جمعیت واقعی وجود دارد، دقیقاً نسبت به جمعیت رسمی. جمعیت واقعی جمعیت یک منطقه یا شهر است که بر خلاف آمار رسمی در سرشماری رسمی محاسبه نمی شود و از آن به عنوان جمعیت غیررسمی یاد می شود. مثل کسانی که به هر دلیلی وارد شهر می شوند. جمعیت واقعی شهر مصرف کنندگان هستند و به غذا یا سرپناه نیاز دارند.

وی گفت: بنابراین این شهر علاوه بر جمعیت رسمی دارای جمعیت غیررسمی است که شامل گردشگران، افراد بی خانمان، کارگران فصلی است که در یک فصل خاص حضور دارند و سپس در روزهای هفته به محل سکونت خود باز می گردند. اینکه این افراد در جمعیت مشهد و مسکن و آمار رسمی لحاظ نشده اند. بنابراین مشکل برآورد آمار واقعی جمعیت یک مشکل جدی در حوزه مدیریت شهری است. برای برآورد آمار و برآورد جمعیت یک شهر، دو بخش جمعیت مایع و جمعیت ساکن پیشنهاد شده است. دو رویکرد در بخش تخمین جمعیت مایع وجود دارد.

یکی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: یکی از این روش ها روش مستقیم است که طبق آمار به صورت های مختلف مستقیماً از گردشگران و زائران جمع آوری می شود. این سرشماری ها یا نظرسنجی ها را می توان بر اساس نقاط ورودی و نتایج به صورت نمونه گیری یا با سرشماری ترکیبی یا آماری از دو روش قبلی محاسبه کرد.

بخشی افزود: این نوع سرشماری به صورت سیستمی یعنی بدون بررسی نهادی برآورد شده و سالانه اعلام می شود. یک آمار دیگر با توجه به مرکز گردشگری محاسبه می شود. همچنین با توجه به آمار مرکز اقامتی می توان آماری از تعداد گردشگران به دست آورد که سالانه توسط سازمان میراث فرهنگی منتشر می شود و مبنایی برای ارزیابی آمار زائران و زائرین گردشگران در مشهد می باشد.

اما بین آمار مرکز اسکان با آمار مبادی ورودی شهر تفاوت قابل توجه و جدی وجود دارد که یکی از دلایل فعالیت مرکز اسکان غیررسمی است که منجر به برآوردهای پایین از واقعیت می شود. ” او گفت. . جمعیت.» از سوی دیگر، در آمارهای مبنی بر مبادی ورودی شهرها، برآوردهای قاطعانه ای وجود دارد، زیرا خودروها از این جاده ها عبور می کنند که گردشگر محسوب نمی شوند.

یکی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: روش دیگری که در کشور ما یا در مشهد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و یا حداقل من کمتر با این روش مواجه شده ام، آمار بر اساس متغیرهای مربوط به استفاده از بازدیدکنندگان به عنوان یک روش است. رویکرد جهانی نیز انجام شده است. در آمار کلان یک شهر یا مقصد گردشگری، استفاده از جمعیت ثابت مشخص است و افزایش مصرف آب و برق، ترافیک، تولید زباله و تخمین مصرف هر گردشگر به طور غیرمستقیم می تواند مقدار را نشان دهد. ورود به شهر ..

بخشی افزود: بر اساس سرشماری، این سرشماری به دو صورت انجام شده است. مورد اول سرشماری فعلی این است که این نوع سرشماری در واقع سفر ناقص و کمبود گردشگر است. روش دوم، زمان گذشته است که در مبدأ آشفته خود نیز رخ می دهد، یکی از آنها فراموشی و به یاد نیاوردن است. بنابراین تلاش می شود سرشماری فوری در هفته اول تیرماه برای فصل بهار انجام شود.

وی گفت: یکی دیگر از روش های سرشماری استفاده از آمار زیستی است و در مواردی که کنترل واضحی بر جمعیت نداریم از این روش استفاده می شود. به طور کلی مسئله مثلث های آماری یک روش مهم و مفید برای دستیابی به برآوردهای آماری دقیق است.

بخشی افزود: آمار مراکز مختلف در حوزه گردشگری ممکن است تا حدودی این کمبود را در تفاوت های آماری جبران کند.

وی بر اساس بررسی آمار گردشگری سال 98 گفت: بر اساس سرشماری رسمی بیش از 13 میلیون گردشگر در 25 اسفند 97 وارد مشهد شده اند که نسبت به سال 97 حدود 10 درصد افزایش چشمگیری داشته است. .

یکی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده جهاد گردشگری دانشگاه خاطرنشان می کند: مرکز آماری که در بهار 98 از حجم آمار مسافری قابل توجهی برخوردار بود، بیش از 16 میلیون نفر بود. تفاوت های آماری مشکل سرمایه گذاران صنعت گردشگری مشهد است.

وی با تاکید بر بازنگری آمار سرشماری گفت: در بسیاری از حوزه های آماری تفاوت های جدی داریم که یکی از آنها مربوط به حوزه حمل و نقل است، چه تعداد گردشگر به مشهد می آیند، راه آهن، هوایی و جاده ای.

یکی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: به گفته ما نیاز به سرشماری سیستماتیک داریم تا تعداد افراد ورودی به مشهد در مقاطع مختلف را با دقت بیشتری بشماریم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.