نبود اعتبار ویژه گرد و غبار در بودجه/ رئیس هیات بازرسی به خوزستان اعزام شود

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان سخنگوی دشت آزادگان در شورای اسلامی با بیان اینکه در لایحه بودجه هیچ اعتباری برای مدیریت گرد و غبار در نظر گرفته نشده و موضوع ریزگردها به فراموشی سپرده شده است، گفت: گروه های محیط زیستی نمی توانند دولت را برای مشارکت قانع کنند. برای کنترل گرد و غبار در نظر بگیرید و این سهل انگاری و نابخشودنی است.

قاسم ساعدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه در بحث ریزگردها با دو نوع کانون داخلی و خارجی مواجه هستیم. خشکسالی در خاورمیانه و استان های مرزی از جمله ایلام و خوزستان باعث فعال شدن مراکز داخلی و خارجی شد.

وی افزود: این پدیده بسیاری از استان های کشور از جمله استان های مرکز و قندل را درگیر کرده است اما سنگینی گرد و غبار بر دوش استان های خوزستان و ایلام است و مردم این دو استان بیشتر نفس می کشند.

نماینده دشت آزادگان و هویزه در شورای اسلامی گفت: گرد و غبار برای سلامت مردم بسیار خطرناک است. سال‌هاست که نمایندگان و مسئولان استان و برخی فعالان محیط‌زیست هشدار داده‌اند و البته علی‌رغم تاکید مدیران ارشد دولت یازدهم، مأموریت رسیدن به خوزستان و رفع مشکلات گرد و غبار را به آنها محول کرده‌اند.

عدم نظارت بر پروژه ها کشور را فرا گرفته است

وی با اشاره به آخرین وضعیت مدیریت کانون گرد و غبار افزود: بدیهی است در بودجه مجلس دهم و بودجه دولت قبل اعتبار خوبی برای مدیریت کانون داخلی خوزستان و برخی دیگر لحاظ شده است. ” برای این منظور نهال هایی در کویر ماهشهر و امیدیه و در بیابان های دشت آزادگان کاشته شد که این طرح ها رها شد.

ساعدی گفت: یکی از مشکلاتی که گریبانگیر کشور شده، عدم نظارت بر پروژه ها است. در سال های اخیر دولت برای مدیریت این مرکز اقدام به کاشت نهال کرده و البته بسیاری از اعتبارات از خزانه و بودجه کشور هزینه شده است، اما متاسفانه این پروژه ها ضامن خاصی ندارند.

وی گفت: این مزارع باید سه تا پنج سال مورد بازرسی قرار گیرند. نهال های کاشته شده باید به طور منظم آبیاری شوند و از آسیب هایی که نیاز به نگهداری، آبیاری و متخصصین دارد، محافظت شود.

اعتبار مدیریت نقاط گرد و غبار در جای دیگری پرداخت می شود

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در شورای اسلامی با انتقاد از عدم نظارت بر این پروژه تاکید کرد: امروز دو سوم نهال های کاشته شده در مرکز اطراف ماهشهر از بین رفته است، متاسفانه چرا، چرا که مسئولان این کار را انجام می دهند. تکلیف را حل کنید و پول را بردارید و می توان گفت آن را به جای دیگری ببرید و آن طور که باید برای مدیریت کانون ها خرج نکنید، این یک آفت است که امروز خوزستانی ها را خفه می کند.

وی افزود: در لایحه بودجه اعتباری برای مدیریت خوب گرد و غبار در نظر گرفته نشده و به نظر می رسد موضوع ریزگردها فراموش شده است. البته این وضعیت مربوط به دو سه سال اخیر است. سازمان حفاظت محیط زیست کشور نتوانسته دولت را به انجام وظایف خود در کنترل ریزگردها متقاعد کند و این سهل انگاری و نابخشودنی است.

نقد عملکرد دانشگاه پزشکی

ساعدی با انتقاد از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گفت: هموطنان ما در استان های خوزستان، ایلام و سایر استان ها به این بیماری مبتلا هستند، صعب العلاج و میزان بیماری بسیار بالاست. کارشناسان بهداشت کجا هستند و چرا این هشدارها را به دولت نمی دهند؟

وی گفت: دانشگاه اهواز و دانشگاه علوم پزشکی ایلام باید زنگ خطر ابتلا به این بیماری را به گوش دولت برسانند. ریه ها، معده ها، روده ها، چشم ها، پوست و… بیماران زیاد شده و همه این موارد ناشی از ریزگردهاست.

خطرات ترکیب مواد شیمیایی با گرد و غبار در حمله به خوزستانی ها و ایلامی ها

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در شورای اسلامی با اشاره به خطرات پیش روی مردم خوزستان و ایلام گفت: سرزمین خوزستان هشت سال است که آغشته به باروت و انواع مواد شیمیایی از حفاظت ناب است. . منابع خارجی و بیابان های عراق نیز از اورانیوم موجود در جنگ تحت رهبری ایالات متحده تهی شده اند و اورانیوم برای صدها سال رادیواکتیو خواهد بود و در خاک باقی می ماند و بسیار خطرناک است.

وی افزود: این شرایط منجر به بیماری‌های صعب‌العلاج می‌شود، البته این بیماری‌ها شکل می‌گیرند و این وضعیت به صورت درونی و انتزاعی می‌تواند منجر به بیماری‌های ژنتیکی و ناباروری و مشکلاتی شود.

درخواست رئیس جمهور برای اعزام تیمی از کارشناسان به خوزستان

ساعدی گفت: وزارت بهداشت در حال حاضر به ماموریت خود عمل نمی کند. سهل انگاری از طرف دانشگاه علوم پزشکی محافظه کار یا وزارت بهداشت است. اما این روند با عدالت اسلامی و اجتماعی همخوانی ندارد.

وی افزود: از رئیس جمهور می خواهیم بازرسان و کارشناسانی را برای بررسی نحوه تخصیص میلیاردها دلار برای مدیریت کانون های گرد و غبار بفرستد و از کانون های خوزستان و ایلام در این استان ها بازدید و با آنها برخورد کند، شما سوء استفاده می کنید. “

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در شورای اسلامی گفت: این دولت باید ناکارآمدی را برطرف کند اما متاسفانه رئیسی در بحث ریزگردها سکوت کرده است و ما این را قبول نداریم.

وی گفت: مردم خوزستان و ایلام مرزبان و ولایتمدار هستند; ما نمی توانیم 7 میلیون نفر را مبتلا کنیم، آنها چه گناهی کردند؟

ساعدی افزود: از رئیس جمهور که شعارها و اعتقاداتش مبارزه با ناکارآمدی و ریشه کنی گرسنگی است می خواهم تیمی از کارشناسان محیط زیست و سازمان های بازرسی و سایر نهادهای نظارتی را برای بررسی هزینه های مراکز اعزام کند. “.

معیشت و سلامت مردم چگونه است؟

وی با اشاره به ممنوعیت کشت در خوزستان به دلیل بی آبی گفت: خوزستان و خوزستانی ها چه تعهداتی دارند؟ گفته می شود نباید در استان خوزستان کشتی ساخته شود که به دلیل رطوبت خاک باعث ایجاد گرد و غبار می شود. این وضعیت خوزستان را به جهنم تبدیل می کند. پس معیشت و سلامت مردم چیست؟

نماینده دشت آزادگان و هویزه در شورای اسلامی افزود: انتظار داریم رئیس جمهور پاسخ دهد؛ مردم خوزستان بیشترین رای را به ایشان داده اند و اکنون باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرد و در چارچوب شرح وظایف و قانون اساسی خود موضوع را حل و فصل کند. .

تنها 40 درصد آب تالاب هورالعظیم تامین می شود

وی گفت: یکی دیگر از مشکلات عمده وضعیت تالاب هورالعظیم است که تنها 40 درصد آب آن تامین می شود و 60 درصد دیگر به کانون ریزگردها در غرب و جنوب غرب تبدیل می شود.از استان خوزستان و وزش باد شدید. . پایین شهر خوزستان «گرد و غبار را می گیرند.

ساعدی افزود: وقتی می گویند تشنه ایم! پس این انتقال آب از کجا می آید؟

وی گفت: در این هفته دو بار در مجلس و در حضور کمیسیون تذکرات کتبی داده ام. یکی از کانون های گرد و غبار خوزستان تالاب هورالعظیم و کویر دشت آزادگان است که باید به آن رسیدگی شود. تا آب جاری نشود از این ذرات گرد و غبار در امان نخواهیم بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.