نقش داروها در بهبود تولید اسپرم.

[ad_1]

پژوهشگران مرکز سلامت مردان و باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بررسی اثرات یک دارو بر بهبود تولید اسپرم در موش های آزمایشگاهی پرداختند.

دکتر محمد امین عبدالحی فر در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص نقش رادیکال های آزاد در آسیب سلولی و ناباروری تصریح کرد: در برخی بیماری ها در اثر متابولیسم سلولی، رادیکال های آزاد در غلظت هایی تولید می شود که باعث آسیب سلولی می شود.

وی به تاثیر رادیکال های آزاد بر سلول های اسپرم اشاره کرد و گفت: سلول های اسپرم به دلیل وجود اسیدهای چرب غیراشباع در غشای پلاسمایی زیاد و آنتی اکسیدان های سیتوپلاسمی بسیار کمی در برابر رادیکال های آزاد مستعد هستند و این رادیکال های آزاد ممکن است باعث ایجاد سلولیت، افزایش سلولیت شوند. تولید فاکتورهای التهابی، تخریب سلول های DNA و RNA و غیرفعال کردن پروتئین ها و آنزیم ها.

شهید بهشتی، استادیار زیست شناسی و آناتومی دانشگاه علوم پزشکی گفت: یکی از علل اصلی ناباروری در مردان استرس اکسیداتیو است.ناباروری در مردان.

عبدالحی فر با اشاره به اثرات داروی اداراوون گفت: داروی Edaravone برای درمان بیماران تروما و همچنین بیماران مبتلا به ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) با اختلال حرکتی استفاده می شود. این می تواند رادیکال باشد.

وی گفت: از آنجایی که رادیکال های آزاد می توانند باعث ناباروری در مردان شوند، ما اثرات آداراوون را بر تولید اسپرم در موش های آزمایشگاهی بررسی کردیم. در این مطالعه به موش های آزمایشگاهی ماده ای به نام بوسولفان تزریق شد تا باعث ایجاد آزواسپرمی و توقف تولید اسپرم در آنها شود. سپس اثرات آداراوون بر بهبود آنها مورد بررسی قرار گرفت.

پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت مردان و باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تشریح نتایج این مطالعه بیان کردند: برای بهبود میزان بقای آن. همچنین درصد اسپرم با کروماتین نابالغ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و منجر به افزایش سطح تستوسترون می شود.

وی افزود: بررسی بافت بیضه نیز نشان داد که آداروان از کاهش وزن و حجم بیضه و همچنین کاهش تعداد سلول های بیضه جلوگیری می کند. علاوه بر این رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و تولید آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون را افزایش می دهد. همچنین می تواند ژن های دخیل در مرگ سلولی و اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) را کاهش دهد.

استادیار زیست شناسی و آناتومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: نتایج این مطالعه در مجله Reproduction & Infertility پژوهشکده ابن سینا منتشر شد. آداراوون می تواند تولید اسپرم را در موش ها با مهار رادیکال های آزاد و اصلاح اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) و کاهش مرگ سلولی در بافت بیضه بهبود بخشد.

پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت مردان و باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کردند که این مطالعه اولین مطالعه‌ای بود که اثر درمانی آداروان را بر روی مدل‌های موش‌های آزواسپرمی نشان داد. مطالعات دقیق تری در مورد نقش این دارو در ناباروری ناشی از آزواسپرمی مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا در این پژوهش، مهسا غفاری نوین، محمدامین صباغ الوانی، محمدرضا مافی بالانی، عباسعلی آقایی، آذر افشار، فخرالدین آقاجانپور، رضا سلطانی، حمید نظریان، مریم سلیمی، احد حسن سیدحسنی، شاه امین عبداللهی، راعی; پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همکاری داشته اند.

مقالات این تحقیق در لینک های زیر قابل مشاهده است:

اثرات درمانی آداروان بر آزواسپرمی: مهار رادیکال های آزاد و اصلاح اتوفاژی در بافت بیضه موش صحرایی

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.