نگران کننده ترین سال آبی ایران در پیش است

[ad_1]

امسال سال خشکی است و علف های اطراف شهر خشک است. با حداقل وزش باد، گرد و غبار نیز در هوا بلند می شود، علاوه بر گرد و غبار از مراکز خارجی، کانون های گرد و غبار قم و مرکزی به تهران و حتی استان های شمالی نیز می رسد. خشکسالی و بارندگی کم موضوعی نیست که بتوان به موقع به آن پرداخت. آمارها نشان می دهد که سهم جبری ما از آسمان امسال کمتر از هر سال است، یعنی عادت کرده ایم در شرایط کم آب زندگی کنیم. ما چاره دیگری نداریم.

به گزارش ایسنا. شهروندان آنلاین وی نوشت: ایلام، سمنان، کرمانشاه و خوزستان کشورهایی هستند که کمترین میزان بارندگی را در سال آبی جاری دارند و سال‌های آبیاری سالانه از ابتدای مهر تا پایان شهریور سال بعد محاسبه می‌شود. بارش رحمت الهی در آسمان ایران بیشتر است و می توان با تکیه بر این میزان بارندگی میزان خشکسالی را در روزهای آینده بررسی کرد.از استان ها و کشورها از ابتدای سال آبی جاری تا پایان سال جاری ماه اول بهار 1401 اصلا راضی کننده نیست هیچ کس انتظار بارش از تیر و مرداد را ندارد.

ایلام کشوری که بیشترین بارندگی را در کشور دارد امسال 65 درصد کمتر از سال گذشته بارندگی داشته است. سمنان 55 درصد کمتر کرمانشاه 53 درصد و خوزستان 47 درصد کمتر. این رقم برای تهران -35 است. از سوی دیگر، تهران از ابتدای فصل بارندگی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر از 35 درصد بارندگی داشته و تاکنون تنها 50 درصد بارندگی سالانه مورد انتظار را تامین کرده است.فقط در حال حاضر.

تنها استانی در این مثلث که بارندگی در آن سبز و رو به افزایش است هرمزگان است. این استان تاکنون آبی بوده و میزان بارندگی آن 25 درصد بیشتر از سال گذشته است.

امسال سال خشکی است و علف های اطراف شهر خشک است. با حداقل وزش باد، گرد و غبار نیز در هوا بلند می شود، علاوه بر گرد و غبار از مراکز خارجی، کانون های گرد و غبار قم و مرکزی به تهران و حتی استان های شمالی نیز می رسد. خشکسالی و بارندگی کم موضوعی نیست که بتوان به موقع به آن پرداخت. آمارها نشان می دهد که سهم جبری ما از آسمان امسال کمتر از هر سال است، یعنی عادت کرده ایم در شرایط کم آب زندگی کنیم. ما چاره دیگری نداریم.

88 درصد کاهش بارندگی در فروردین 1401 نسبت به سال قبل

رئیس مرکز ملی هواشناسی و مدیریت بحران کشور اعلام کرد از ابتدای سال زراعی تاکنون 5 درصد بیشتر از سال گذشته بارندگی داشته ایم. صادق ضیاییان روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مقابله با گرد و غبار گفت: در فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش بارندگی داشتیم.

وی با بیان اینکه استان های ایلام و کرمانشاه کمترین بارندگی را داشته اند، گفت: پیش بینی می شود در اردیبهشت ماه کمتر از حد نرمال باشد و توان جبران کم بارشی را نخواهد داشت. از نظر دما از ابتدای فروردین تا کنون 2.5 درجه افزایش دما داریم که این امر نیز باعث Evaporate به خوبی می شود. همچنین لازم به ذکر است که از ابتدای سال زراعی تاکنون 4.4 درجه افزایش دما در بلندمدت داریم.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور اخیرا با اشاره به طوفان های گرد و غبار اخیر در تهران خاطرنشان کرد: این کانون ها مستعد وقوع هستند و با حداقل جریان گرد و غبار وارد ایران می شوند. در تهران علاوه بر اینکه گرد و غبار از خارج وارد می شود، مواد داخلی نیز به آن اضافه شده و همین مشکل باعث تشدید گرد و غبار شده است. اگر این سامانه در مدیترانه راه اندازی شود، رطوبت کشور را افزایش می دهد، اما به دلیل خشکسالی که امسال داریم، گرد و غبار به سمت کشور ما کشیده شده و بسیاری از استان ها را درگیر کرده است.

منتظر یک مهمانی غبارآلود دیگر باشید

وی افزود: شاهد بودیم که در سال آبی گذشته که از مهر ماه سال 1400 آغاز شد، باران شدیدی در اکثر استان های گرد و غبار بارید، در استان های غربی سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان و کرمانشاه در استان خوزستان که وجود دارد. با کمبود بارندگی، شاهد کاهش 15 درصدی بارندگی بوده ایم.

امین محمودی کارشناس محیط زیست و کشاورزی به «شهروند» می گوید: اولین اتفاقی که می افتد این است که شاهد افزایش هجوم گرد و غبار به سایر استان ها خواهیم بود. وی ادامه داد: ساخت سد ایلسو در ترکیه و ساخت سدها در کشورمان طی 30 سال گذشته، کم آبی در هورالعظیم، کاهش سطح آب دریاچه ارومیه و کاهش سطح آب در تالاب های استان های مختلف موجب گرد و غبار بیشتر می شود. مهمان ایران باشید.

وی با بیان اینکه پارتی گرد و غبار دیگر محدود به استان های غربی نخواهد بود، تصریح کرد: همانطور که هفته گذشته شاهد بودیم استان های مرکزی تهران و استان های شمالی را نیز در بر می گیرد.

از نشت نفت تا تمرکز بر مدیریت آبخیزداری

«با توجه به شرایط فعلی، مسئولان کشور باید از مدت‌ها قبل دو اقدام برای رسیدگی به این موضوع انجام می‌دادند. در استراتژی کوتاه مدت استفاده از گازوئیل توصیه می شود که تاثیر مثبتی در کاهش گرد و غبار دارد. اما ما نمی‌توانیم آن را یک راه‌حل 100 درصد بنامیم. بیشتر این گرد و غبار از ترکیه، عراق و ایران می‌آید. افزایش قیمت نفت. مطمئناً دولت در مورد استفاده از روغن موتور برای کاهش ذرات شک و تردید دارد که منجر به صرف هزینه کمتر آنها می‌شود. بر روی آن.”

راه حل بلندمدتی که محمودی به آن اشاره می کند، موضوع کلیدی آبخیزداری است: «یعنی برای جلوگیری از تبخیر، بتوانیم آب باران کمتری را وارد حوضه کنیم تا بتوانیم در سال های کم آب به این شکل از حوضه استفاده کنیم. سال “»

ما نیازمند رایزنی های منطقه ای و گفتگوی مناسب در خصوص مسائل آب با همسایگانمان به ویژه عراق و سوریه هستیم: دیپلماسی مناسب می تواند ما را به کنترل پدیده ذرات و کاهش اثرات زیست محیطی آن سوق دهد.

ما نمی توانیم باران مصنوعی ایجاد کنیم، فقط آن را کم آب می کنیم.

وی گفت: آماری که در این زمان نقل می شود در واقع آماری است که مرکز ملی خشکسالی منتشر کرده است. آمارهای امسال نشان می دهد که 29 درصد بارندگی متفاوت نسبت به سال گذشته داریم. احد وظیفه، رئیس مرکز خشکسالی کشور در گفت و گو با خبرنگار «شهروند» گفت: فروردین ماه امسال ماه خوبی برای بارندگی نبوده و بارندگی کمتر از حد نرمال و تقریباً 80 درصد بیشتر از حد نرمال است. ما سال گذشته کمتر حضور داشتیم.»

در این اثر آمده است: “باران بخش جبری ما از آسمان است و باران چیزی نیست که بتوانیم به طور مصنوعی ایجاد کنیم.” اگر باران نبارد، کاری جز تطبیق با شرایط نمی توانیم بکنیم. جای تعجب نیست که انطباق با مصرف آب برنامه ای برای افزایش راندمان مصرف است. باید در بخش های مختلف صنعت آب و کشاورزی تدابیری اندیشیده شود تا بتوان در این شرایط مقاومت کرد و در عین حال کمترین خسارت را دید و از آن بهترین استفاده را کرد.

ما باید ستایش را ترک کنیم

وی با بیان اینکه مرکز ملی خشکسالی نمی تواند آب باران تولید کند، گفت: اما می توانیم فرهنگ عمومی مصرف آب را ترویج کنیم. کشورهای جنوب اروپا نیز با خشکسالی مواجه هستند. هم پارسال و هم امسال. دولت های اروپایی مجبورند وضعیت را برای شهروندان خود تغییر دهند. تحت دولت ایتالیا، کسانی که ماشین‌ها و پیاده‌روها را با آب می‌شویند یا شهر را پر از آب می‌کنند، بین 500 تا 1000 دلار جریمه می‌شوند. وقتی شرایط سخت می شود، باید آنها را تحسین کنیم. مردم باید بدانند که ما با چه چیزی روبرو هستیم و از چیزهایی که مصرف آب را افزایش می دهد اجتناب کنند.»

وی گفت: از آنجایی که هشداردهنده ترین سال های آبی را تجربه می کنیم، باید نیازهای اولیه خود را تامین کنیم و در عین حال مصرف آب را در مواقع ضروری کاهش و کاهش دهیم. الزامات جزئی مانند حیاط و کارواش و حتی پر کردن استخر. ما در شهرهایی مثل تهران استخرهای خصوصی زیادی داریم. اینها نباید با آب آشامیدنی مکمل شوند. در این شرایط، ما باید از چنین استفاده ای به نفع عموم چشم پوشی کنیم.»

ترویج فرهنگ عمومی را نباید دست کم گرفت.

رئیس مرکز ملی خشکسالی گفت: ترویج فرهنگ عمومی را نباید دست کم گرفت. اگر همه با هم کار کنیم می توانیم سخت ترین شرایط را تحمل کنیم. گزینه دیگری وجود ندارد. در کاربردهای دیگر مانند کشاورزی و صنعت باید از راهکارهای کاهش مصرف استفاده کرد. از جمله تصفیه آب و استفاده از پساب، این روش ها کم و بیش در صنعت استفاده می شوند اما باید با روش هایی گسترش یابند. با توجه به اهمیت و کمبود آب در کشور که شهرک های صنعتی در کشور وجود دارد، باید به سراغ پساب و به اصطلاح پساب و آب بازیافتی برویم. علاوه بر این، مکان صنایع پرمصرف به اندازه مصرف بهینه آب مهم است.

وظیفه گفت: در توسعه صنایع جدید باید انرژی و آب مورد توجه قرار گیرد. زمانی توسعه صنعتی در کویر اصفهان مورد توجه قرار می گرفت، اما اکنون جامعه به این موضوع رسیده است که توسعه صنعتی را باید در سواحل خلیج فارس آغاز کرد تا بتوان آب از دریا تامین کرد. با درمان اصفهان به جای صنعت فولاد در حال توسعه صنعت گردشگری است و هنوز هم کم آب نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.