پناهگاه حیات وحش خوزستان متاثر از گرد و غبار

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تعداد روزهای خاکی در ماه های اخیر نسبت به اثرات منفی گرد و غبار بر سلامت گونه ها و گیاهان در استان هشدار داد.

رحیم الوندی در گفت وگو با ایسنا، با ابراز نگرانی از سلامت این گونه در شرایط گرد و غبار استان خوزستان، با بیان اینکه پدیده گرد و غبار به دلیل اینکه سلامت انسان را به خطر می اندازد، تأثیر منفی بر زندگی نیز دارد، گفت: رشد گونه ها و گیاهان.” اگرچه این اثر در کوتاه مدت مشخص نیست، اما می تواند باعث بیماری های مختلف و مرگ و میر در گونه های بلند مدت شود.

وی با اشاره به تکرار روزهای گرد و خاکی در ماه‌های اخیر، افزود: همه گونه‌ها تحت تأثیر آلودگی قرار می‌گیرند، هرچند میزان تأثیر آن متفاوت است. برخی از گونه ها بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت ها هستند مانند برخی از گونه های پرندگان به ویژه نوزادان و گونه های علف که علاوه بر اثرات مستقیم ممکن است به دلیل تغذیه سبزیجات بیشتر از گونه های گوشتخوار آسیب ببینند، گرد و غبار وجود دارد. قرار داده شود.

الوندی همچنین درباره اثرات مخرب آلودگی بر گیاهان بیان کرد: اثرات آلودگی بر گیاهان را می توان عینی دید. در مدت کوتاهی گرد و غبار روی برگ های گیاهان و درختان جمع می شود و سوراخ های هوا را در سطح برگ مسدود می کند و سنتز فتوسنتز را در آنها کاهش می دهد و در نتیجه بر رشد و انعطاف پذیری گیاه تأثیر منفی می گذارد.

وی گفت: زیستگاه های دشت به طور کلی بیشتر تحت تاثیر گرد و غبار قرار دارند، از جمله زیستگاه هایی مانند پناهگاه گوزن زرد ایران در پارک های ملی کرخه و دز، منطقه حفاظت شده میشداغ و تالاب های هورالعظیم و شادگان. همچنین گرد و غبار. نقاط داغ. آنها به راحتی توسط گرد و غبار آسیب می بینند. اما زیستگاه های منطقه زاگرس مانند منطقه حفاظت شده شیمبار که دور از مناطق پر گرد و غبار است کمتر تحت تاثیر این پدیده قرار می گیرند.

مدیر اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان افزود: تاکنون مطالعه دقیقی برای سنجش میزان تاثیر آلودگی بر جمعیت گونه های استان خوزستان انجام نشده است و خیر و این امر مستلزم زمان طولانی است. در این رشته تحصیل کنید. ما در حال جمع آوری اطلاعات در مورد پایش حیات وحش هستیم و امیدواریم این مطالعات را در آینده انجام دهیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.