448 میلیارد ریال خسارت ناشی از مدیریت نادرست زباله به محیط زیست

[ad_1]

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، خسارت ناشی از مدیریت نادرست پسماند به محیط زیست کشور را حدود 448 تریلیون ریال در سال عنوان کرد.

به گزارش ایسنا حسن پسندیده ع.وی با بیان اینکه امروزه یکی از جدی ترین معضلات محیط زیست کشور سوء مدیریت شهرها، خانوارها، صنایع، بیمارستان ها و پسماندها است، گفت: خطراتی که باعث آلودگی شده و کیفیت و کمیت منابع زیستی را تحت تاثیر قرار می دهد. (زمین و هوا). و در بسیاری از موارد با تنش های اجتماعی محلی همراه است.

وی افزود: اگرچه کشور در بسیاری از حوزه های علمی و فناوری از جمله فضا، نانوفناوری، کشاورزی، کشاورزی و بسیاری موارد دیگر و یا در شرایطی که بیماری هایی مانند وبا، فلج اطفال و سل به موفقیت های چشمگیری دست یافته است. حذفش کن.» یا تحت مدیریت متاسفانه مشکل مدیریت نادرست پسماند یکی از مهمترین مسائل زیست محیطی در کشور است و لازم است اقدامات جدی و موثری برای ساماندهی مدیریت پسماند صورت گیرد.

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، قوانین و مقرراتی برای مدیریت پسماند در کشور وجود دارد، اما متاسفانه به دلایل مختلف شاهد تهدید منابع بیولوژیکی و آلودگی زمین و هوا در اثر آلودگی هستیم. درست. مدیریت پسماند.

فقط 10 تا 17 درصد بازیافت زباله در ایران

پسندیده با توجه به برآورد خسارت اقتصادی ناشی از مدیریت نادرست پسماند، میزان خسارات وارده به محیط زیست ناشی از مدیریت نامناسب پسماند را ناشی از دفع نامناسب پسماندها، پساب، زمین خواری، آلودگی زمین و منابع آبی و آب های زیرزمینی ناشی از نشت شیرابه و تجاوز، تولید گازهای گلخانه ای، تخریب محیط زیست و چشم انداز زیست محیطی سالانه حدود 448000 میلیارد ریال برآورد می شود.

وی خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای توسعه یافته و جوامع در حال توسعه حدود 70 درصد زباله های خود را بازیافت می کنند، اما برآوردهای بین 10 تا 17 درصدی این روند در ایران نشان می دهد که در اولین مطالعه از منبع جدا می شویم.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سایر کشورهای دنیا بر اساس مدیریت پسماند با ترکیب بازیافت و کمپوست سازی و تولید انرژی در دستور کار قرار دارند و علاوه بر حفاظت از محیط زیست. مزایای بسیار بالا.

پسندیده گفت: اکثر محل های دفن زباله متعارف در کشور از زیرساخت های فنی، مهندسی و زیست محیطی مناسبی برخوردار نیستند و این امر بر اقتصاد محیط زیست نیز تأثیر منفی گذاشته است.

مهمترین مشکلات و موانع مدیریت پسماند در کشور

وی مهمترین مشکل و مانع مدیریت پسماند در کشور را عدم اجرای برنامه های ملی، تعیین اهداف و شاخص های مشخص در حوزه پسماند، نبود اختیارات مدیریتی لازم برای اتخاذ برخی تصمیمات در زمینه پسماند عنوان کرد. ساختار عملیاتی و عملیاتی مناسب در سازمانها و ارگانهای ذیربط عدم تمایل مسئولین مدیریت پسماند، عدم اطمینان عملیاتی مناسب در برخی از مقررات مربوط، عدم اولویت در خصوص مسائل زیست محیطی به ویژه. مدیریت پسماندهای شهری، روستایی، پزشکی، صنعت و کشاورزی، مدیران مربوطه را مرتبط با سایر موضوعات و پایین بودن سطح مسئولیت اجتماعی و آگاهی عمومی در گذشته برشمرد.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به چالش های زیست محیطی فراوانی که کشور در دهه های گذشته ایجاد کرده است، موضوع تدوین قوانین مناسب و جامع مرتبط با توسعه در اولویت قرار دارد. “با تصویب قانون شهر در سال 1348، برای اولین بار در کشور، شهر موظف شد مکان های مجاز دفع فاضلاب، فاضلاب و گل و لای را به اطلاع عموم برساند. این تنها قانون پسماند است. اما پس از آن قوانین دیگر تصویب شد، از جمله قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست که سازمان حفاظت محیط زیست مسئول کنترل آلودگی و منابع پذیرنده آن است.

وی افزود: اولین قانون به ویژه پسماند، قانون مدیریت پسماند است که در سال 1383 به تصویب شورای اسلامی شهر رسید. بر اساس این قانون، چارچوب قانونی پسماند مشخص شد و اکنون تعداد آنها بسیار زیاد است. بیش از 17 سال گذشت.

طبق ماده 1 قانون مدیریت پسماند برای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و حفظ محیط زیست از آثار زیانبار پسماندها و مدیریت بهینه آنها کلیه وزارتخانه های دولتی. موسسات عمومی و موسسات غیردولتی تحمیل قوانین بر آنها مستلزم داشتن نام است و کلیه شرکت ها، موسسات و افراد قانونی موظف به رعایت قوانین و سیاست های مندرج در این قانون هستند.

به اصطلاح مشکل مدیریت پسماند در استان های شمالی

اداره کل مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی کشور را مشکل مدیریت ناصحیح پسماندهای شهری و روستایی به ویژه در استان های شمالی عنوان و بیان کرد: عدم دفن زباله و کمبود کافی. مهندسی و زیرساخت سلامت و انتشار آلاینده های مختلف در زمین و منابع فاضلاب تهدیدی جدی برای محیط زیست بوده و در برخی مناطق منجر به بحران های زیست محیطی می شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه بی توجهی به کاهش زباله و عدم تفکیک و پایین بودن سطح آموزش و مشارکت مردمی و نبود زیرساخت های فنی و مهندسی لازم در منطقه، افزایش شدت آلاینده های مختلف در استان های شمالی است. مخصوصا گیلان و مازندران.» جامعه و اکوسیستم ها و مناطق آسیب پذیر، رودخانه ها و محیط های تالابی و جنگل ها به شدت آسیب دیده اند.

به گزارش پسندیده، بیشتر محل های دفن زباله و دفن زباله در استان های گیلان و مازندران در مناطق جنگلی و یا در مجاورت سواحل و رودخانه ها قرار دارد.

تولید روزانه 3500 تن زباله در مازندران

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، حجم تولید زباله در استان های مازندران و گیلان را به ترتیب حدود 3500 و 300 تن در روز برآورد کرد و گفت: در سال های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ای را تدوین کرده است. و بودجه تهیه و تدوین برنامه راهبردی و نقشه راه مدیریت پسماند شمال و تایید تیم ملی مدیریت پسماند که هم اکنون در حال اجراست.

وی افزود: در این برنامه با توجه به ظرفیت موجود وزیر زیرساخت و الزامات مدیریت پسماند، پهنه بندی مناسبی انجام شده و تمامی مولفه ها در آماده سازی هر چه سریعتر پسماند موثر است. مرحله تولید تا جداسازی منابع کمپوست سازی. توجه ویژه به سوزاندن، دفن در مناطق محلی، در راستای اجرای زیرساخت های فنی و مهندسی، مدیریت و تصفیه آب و آموزش و مشارکت عمومی می شود.

پسندیده یادآور شد: در حال حاضر کارخانه زباله سوز نوشهر با ظرفیت 200 تن در روز معادل 50 درصد ظرفیت در حال بهره برداری است. کارخانه زباله سوز ساری 450 تنی ساری نیز حدود 75 درصد رشد فیزیکی دارد و قرار است تا پایان سال 1401 با اعتباری بالغ بر 2000 میلیارد ریال افتتاح شود.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کارخانه زباله سوز با ظرفیت 600 تن در روز حدود 15 درصد عملیاتی است و قرار است با وام هفت هزار میلیارد ریالی تا پایان سال 1402 افتتاح شود.

به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، وی تبدیل تهدیدات زیست محیطی ناشی از مدیریت نادرست پسماند به فرصت های پایدار و مشاغل سبز را یکی از صلاحیت های کلیدی کشور عنوان و بیان کرد: اجرای برنامه های مدیریت پسماند درست در این دو استان و ارتقای آموزش و پرورش و فردی توجه به مسئولیت اجتماعی آنان در قبال محیط زیست، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت غیردولتی و تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی، معرفی فناوری های مناسب و استفاده از مراکز دانش بنیان در این زمینه، توسعه مدیریت پسماند را در پی خواهد داشت. و مراکز بازیافت منجر به ایجاد فرصت های شغلی پایدار برای جوامع محلی می شود و همه بخش ها، حتی مردم، از نظر اقتصادی سود خواهند برد. علاوه بر این مهم ترین دستاورد آن محیطی سالم و عاری از آلودگی و همچنین زیبایی برای همه خواهد بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.