60 درصد از جمعیت هنوز یک سال پس از آن از عوارض جانبی کووید-19 رنج می برند

[ad_1]

بر اساس یک مطالعه جدید، از هر 10 نفر 6 نفر یک سال پس از شروع بیماری همچنان از کووید-19 رنج می برند و شایع ترین علائم آن خواب ناکافی، خستگی، تنگی نفس، تنگی نفس و تغییر احساسات است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آیه. تقریباً دو سال و نیم از ظهور اولین مورد کووید-19 می گذرد و محققان هنوز در تلاش هستند تا بفهمند این ویروس چگونه بر بدن انسان تأثیر می گذارد.

یک مطالعه جدید ارائه شده در یک کنفرانس علمی در لیسبون، پرتغال، نشان می دهد که عفونت طولانی مدت با کووید-19 ممکن است شایع تر از آنچه قبلا تصور می شد باشد. در یک نظرسنجی از نزدیک به 300 نفر که یک سال پیش به کووید-19 مبتلا شده بودند، 59.5 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که هنوز حداقل یک علامت طولانی مدت از این بیماری را دارند که شایع ترین علامت آن خستگی است. کوتاه مدت و تحریک کننده است. .

آریل فیشر، نویسنده این مطالعه گفت: «مطالعه ما نشان می‌دهد که بیماری قلبی عروقی طولانی‌مدت همچنان می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی داشته باشد، حتی تا یک سال پس از یک عفونت حاد».

اگرچه این مطالعه کوچکی است که نیاز به تایید دارد، اما یافته های آن به ما کمک می کند تا اثرات طولانی مدت کووید-19 را درک کنیم. در حالی که اکثر مطالعات مشابه نتایج بیماران بستری شده در بیمارستان را دنبال می کردند، مطالعه جدید همچنین شامل شرکت کنندگانی بود که بدون علامت بودند یا عفونت های شدیدتری داشتند.

بیش از نیمی از 289 شرکت کننده زن و میانگین سنی آنها حدود 40 سال بود. هر یک از شرکت کنندگان یک پرسشنامه دقیق را تکمیل کردند و در مورد تجربه خود با سندرم شناخته شده کووید اظهار نظر کردند.

حداقل 6 نفر از هر 10 شرکت کننده علائمی را تا یک سال پس از عفونت گزارش کردند. شایع ترین آنها مشکلات خواب بود که بیش از نیمی (2/54%) از شرکت کنندگان گزارش کردند. از هر سه نفر یک نفر با خستگی دست و پنجه نرم می کند و از هر هشت نفر یک نفر هنوز مشکلات تنفسی دارد.

این مطالعه نشان می دهد که شدت عفونت اولیه فرد به شدت بر احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی طولانی مدت تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به سندرم کووید-19 متوسط ​​تا شدید بیش از دو برابر بیشتر از افراد مبتلا به بیماری اولیه بدون علامت، علائم طولانی مدت را گزارش کردند. بیماران با علائم خفیف نیز در این گروه قرار گرفتند.

فیشر گفت: «به طور کلی، هرچه عفونت شدیدتر باشد، احتمال بروز علائم طولانی مدت در افراد بیشتر است. کیفیت زندگی افراد مبتلا به عفونت اولیه، بدون علامت یا خفیف نیز می تواند تغییر کند. بسیاری از افراد مبتلا به علائم طولانی مدت QVID با مشکلات عصبی دست و پنجه نرم می کنند و این علائم اغلب بر بسیاری از اندام ها تأثیر می گذارد.

محققان همچنین دریافتند که برخی از علائم به نظر می رسد دست به دست هم داده اند، که نشان می دهد ممکن است انواع مختلفی از سندرم کووید وجود داشته باشد که با ترکیب خاصی از علائم مشخص می شود.

مهمترین نتیجه این مطالعه این است که کووید چقدر می تواند جدی باشد. بیش از 1 از هر 7 شرکت‌کننده به محققان گفتند که نمی‌توانند تصور کنند که بتوانند در درازمدت با علائم خود کنار بیایند.

اکنون محققان قصد دارند به نظارت بر این گروه از بیماران در دومین سال مبارزه طولانی مدت آنها با کووید ادامه دهند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.